Zeka Üzerinde Çevre mi, Kalıtım mı Etkilidir?

45
0
Paylaş
Zeka üzerinde

Zeka üzerinde çevre ve kalıtım etkilidir. Zeka, Cenab-ı Hakk’ın insanlara ikram ettiği büyük nimetlerden birisidir. Bazı insanlara sadece evinin yolunu bulacak kadar zeka verilmişken, bazıları da aya gidecek zekaya sahiptir. Herkesin karakter ve huy yapısı aynı olmadığı gibi, zeka seviyesi de aynı değildir.

Örneğin, yüksek ve eşit zeka seviyesine sahip iki kişiden birisi koyun çobanlığı ile meşgul olursa, o çoban olarak kalırken, diğeri de okuyup atom âlimi olabilir.  

Yeterli zeka seviyesine sahip olmayan birisi, zeka seviyesi yüksek olanlarla aynı çevre şartlarına sahip olsa ne olacak? Diğerleri yüksek eğitim alırken, zekası yetersiz olan belki ilkokulu da bitiremeyecektir. 

Allah herkesi farklı kabiliyet ve istidatta yaratmıştır. Bazıları bu yaratılışı adaletsizlik olarak görmektedir. Cenab-ı Hakk mutlak adalet sahibidir. Hiç kimsenin zeka ve hissiyat ya da aza ve organları yönünden Allah’tan alacağı yoktur. İnsanlara ne verilmişse hep Allah’ın lütfunun, ihsanının, kereminin ve rahmetinin eseridir. Herkes verilene şükretmekle mükelleftir. Her insanın sorumluluğu sahip olduğu zeka seviyesine göredir. Mesela zeki birisine 500 soru sorulurken, yeterli zekaya sahip olmayana belki 5 soru da sorulmayacaktır.  

Öte yandan çok zeki olmanın her zaman kişinin lehine olmadığı da gözden uzak tutulmamalıdır. Yeterli zekaya sahip olmayan birisi doğrudan cennete girerken, bazen zekilik insanı kendi nefsine güvendirip Allah’a isyan ettirerek,  o kişiyi cehenneme yuvarlar.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ZEKÂ VE HAFIZANIN GELİŞMESİ VE UNUTKANLIKTAN KURTULMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR VAR MI?

AKIL HASTALARI, MECNUNLAR CENNETE GİDECEKLER Mİ?

VAAZ’DA AĞLAMAK CAİZ Mİ? BAZI İNSANLAR BUNUN RİYA OLABİLECEĞİNİ SÖYLÜYORLAR. SİZ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

SECDEYE GİDİNCE BAŞI AĞRIYAN KİŞİ, SECDEYİ NASIL YAPMALI?

ÇOK HUZURSUZUM NE YAPMALIYIM?

Paylaş

Bir yorum yaz