Yıkılan bir Caminin Yeri Camiden Başka bir Amaçla Kullanılabilir mi?

Paylaş

Yıkılan bir caminin yeri, bulunduğu arsa, alimlerin bazısına göre el değiştiremez. Orada yeniden cami yapmak veya arsayı öyle boş bırakmak gerekir. Yahut da varsa camiyi yapana veya varislerine terk ederiz.

Diğer bir kısım alimlere göre ise, orayı camiye bağışlayan veya camiyi bina eden kimsenin amacına uygun olarak daha faydalı bir şekle çevirebiliriz; örneğin arsası satılıp parasıyla başka bir yerde cami veya Kur’an kursu yapabiliriz. Önemli olan vakfiyenin manevî akarını sağlayan ve devam ettiren bir şeklin bulunmasıdır.

Şayet caminin yeniden ihtiyaca cevap verecek bir şekilde yapılmaya müsait bir arsası yoksa, bu arsayı (caminin şerefini zedelemeyen) bir şekilde kullanmak veya bu şekilde kullanan bir kimseye satmakta bir sakınca yoktur. Yani satılmasında, ev veya iş yeri yapılmasında sakınca yoktur. Yeter ki bu yeni yapılarda İslam dinine aykırı bir faaliyet olmasın ve satılan arsanın parası amacı dışında kullanılmasın (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 8/219-221).

Buna göre, bir köy veya mahallede yeni bir cami yapılmış olması sebebiyle, eski caminin ibadet mahalli olarak kullanılmasına ihtiyaç kalmamışsa ve ileride de hiçbir şekilde bu amaçla kullanılmasının ihtimali yoksa, metruk haldeki ilgili yerin yol olarak veya cami yararına başka amaç için kullanılmasında dini bir sakınca yoktur. Buradan elde edilecek gelirin hayır hizmetlerinde kullanılması kaydıyla söz konusu cami arsasına sosyal veya ticari tesisler inşa etmekte de bir sakınca yoktur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

TECVİD FARZ MI? TECVİDLİ OKUNMAYAN NAMAZ KABUL OLUR MU?

KUR’AN OKUNURKEN/DİNLERKEN BİR İŞLE UĞRAŞMAK CAİZ MİDİR?

TELEFONDAKİ KUR’AN-I KERİM’İ OKURKEN ABDESTLİ VE TESETTÜRLÜ OLMAK ŞART MI?

TEFSİR KİTAPLARI, (RİSALE-İ NUR) OKURKEN ABDEST ŞART MIDIR?

ABDESTLİ İKEN YELLENME OLUYOR, ABDESTİM KAÇIYOR GİBİ VESVESE GELİYOR NE YAPMALIYIM?

Paylaş

Bir yorum yaz