Vanilin içinde alkol olduğu söyleniyor; kullanmak haram mıdır?

30
0
Paylaş

Değerli Kardeşim,

Vanilin, içerisine ayrıca alkol katılmamışsa kullanmak caiz olur. İçinde alkol tesbit edilen her içeceğe ya da yiyeceğe haram diyemeyiz.

Örneğin, etil alkol doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunur. Zira, meyve ve sebzeler olgunlaştıkça oluşan fermantasyon sırasında yan ürün olarak belirli oranlarda etil alkol ortaya çıkar.

Eşyada asıl olan helal olmasıdır; haramlık kesin delille sabit olur. Delil kesin değilse haram olduğu kesin söylenemez. Bu katkı maddesinin kesin haram olduğu bilinmemektedir.

Beraat-i zimmet asıldır. Yani kişinin suçsuzluğu ve mamülün helalliği esastır. Dolayısıyla kişinin suçlu, mamülün de zararlı ve haram olduğu isbat edilinceye kadar temiz kabul edilir. Buna göre bir mamülün haram olduğu isbat edilmedikçe ve özellikle de domuz yağı bulunmadığı üzerinde yazıyorsa, böyle bir mamülü yemek caizdir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilen Sorular:

ETİL ALKOL HARAM MI?

BAZI İLAÇLARDA, DİŞ MACUNLARINDA, ŞAMPUANLARDA VS. ETİL ALKOL OLABİLİYOR, BUNLARI KULLANMAK CAİZ MİDİR?

KOLONYA, KREM, DEODORANT, PARFÜM GİBİ ALKOL İÇEREN ÜRÜNLERİN KULLANILMASI ABDESTİ BOZAR MI, NAMAZA ZARARI VAR MIDIR?

ALKOLLÜ MEKÂNDA SAHNE ALMAK CÂİZ Mİ?

BENİ SARHOŞ ETMEYECEK KADAR İÇECEĞİM AZICIK BİR ALKOL DE HARAM MIDIR? SENEDE 2-3 DEFA, KAPALI ORTAMLARDA, KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEYECEK KADAR İÇİYORUM. BU DA GÜNAH MIDIR?

Paylaş

Bir yorum yaz