Üzerinde Hayvanların Hakkı Olan İnsan Azap Görecek midir? Hayvanlarla Helalleşme İmkanı Var mıdır?

Paylaş
Üzerinde? Hayvanların Hakkı Olan İnsan Azap Görecek midir

Allah Teâlâ mahşer günü birbirlerinde hakkı olan insanlara, haklarını almalarına müsaade edecek ve hak sahibi de hakkını alacaksa üzerinde hayvanların hakkı olan, onlara zulmetmiş kişiye de zulmü oranında azab edecektir. Hatta hayvanlara yapılan zulüm insanlara yapılan zulümden daha günah ve azabı da daha ağırdır. Zira helalleşme ve müsamahasını alma imkanı yoktur. (Muhammed Said Burhani, et-Ta’likat el-Merdiyye ala el- Hediyyetilalaiyye, s.466)

Hadislerde şöyle bildirilir:

“Eğer hayvanlara yapılan haksızlıklardan dolayı Allah affedecek olursa, kişinin pek çok affa mazhar kılınacağı…”

“Kedisini hapsederek açlıktan ölmesine sebep olan kadının, cehennemde bir kedi tarafından tırmalanmak sûretiyle azâba mâruz bırakılacağı…” (Buhari, Bed’u’l-Halk 16, Cezâ’u’s-Sayd 7; Müslim, Hacc 66-67; Muvatta, Hacc 90; Tirmizi, Hacc 21; Nesai, Hacc 113).

Bu nedenle hayvanlara yaptıkları eziyetlerden dolayı da insanlar hesaba çekilecektir. Bir kimse hayvanlara eziyet etmiş ve sonradan pişman olmuşsa, helalleşme imkanı da olmayacağından tövbe etmeli ve bundan sonra güzel amellerde bulunmalıdır. Vereceği hesaba karşı sâlih ameller işleyerek hazırlanmalıdır ki hesap günü eli boş kalmasın. Önemli olan samimi olarak tövbe etmek ve kalan ömrünü Allah’ın rızası dairesinde geçirmeye çalışmaktır. Tövbe ederek hatalarını telafi etmeye çalışan ve kalan ömrünü Allah’ın rızası dairesinde geçiren bir kulu, Allah hesap günü mahcup etmeyecektir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

HAC MÜSLÜMANLARA NE ZAMAN FARZ KILINDI?

EVREN SONSUZ MUDUR?

SABAH EZANI OKURKEN SU İÇTİM ORUCUM KABUL OLUR MU?

ÜVEY BABANIN YANINDA BAŞIMI KAPATMALIMIYIM?

ÜLKESİNİ KORUYAN ASKER VE POLİS ŞEHİT OLUR MU?

Paylaş

Bir yorum yaz