Tesettürün Modası Var mıdır?

59
0
Paylaş
Tesettürün

Tesettürün ittifakla kabul edilen şartları ile modayı moda kılan özellikleri yan yana düşündüğümüzde moda ile tesettürün ne ölçüde bağdaşabileceğini, ya da bağdaşamayacağını anlayabiliriz: Tesettürde namahreme bakmama ve baktırmama esastır. Yani tesettürlü bir kadın tesettürü ile ‘bana bakma!’ demiş olur. Oysa moda ‘bana bak’ demenin ifadesidir. Tesettürde ‘teberruc’ haramdır. Teberruc, burçlaşma, yani görünür olma çabasıdır. Oysa moda baştan ayağa teberruçtur. Tesettür ucu Hz. Âdem’e dayanan bir geleneğin devamıdır. Oysa moda eskiyi çöpe atmanın adıdır, yarın tekrar değişecek olan şu anı yaşamaktır. Tesettürde şöhret, istenmeyen bir şeydir.

Resulüllah (sav) ‘şöhret libasını’ lanetlemiştir. Şöhretin her iki ucu da yerilmiştir. Tesettür israfın haram olduğu bir düşüncenin ve ihtiyacın ürünüdür. Oysa moda safi israftır. Tesettür bir kişiliği, kimliği ve aidiyeti sembolize eder. Oysa moda özentinin ve öykünmenin ürünüdür. Tesettürün asıl boyutu manevi yönüdür, o bir ibadettir, moda ise gösterişten, riyadan ve görünenden ibarettir. Moda bir bakıma da ‘karargâhınız evleriniz olsun’ denen kadınların toplumsal hayatta ve aktif iş hayatında bir ihtiyaca bağlı olmaksızın, sırf ekonomik özgürlük adına arzı endam etmesinin kaçınılmaz bir sonucudur. Moda ve gösteriş tarzındaki tesettür modernliğin ve dünyevileşmenin bir tezahürüdür. Bütün bu sebeplerden ötürü moda ile tesettüre bağdaştırma imkânı gözükmemektedir. Ama Müslümanların kendi aralarında yaygın bir örf haline gelmiş bir giyim kuşam biçimine uymak da, ayrılıp dikkat çekmeme adına olması gereken bir şeydir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Tesettürün Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

TESETTÜRE KARŞI ZAAFIM VAR VE YENEMİYORUM, NE YAPMALIYIM?

BEN TESETTÜRLÜYÜM AMA KOCAM AÇILMAMI İSTİYOR NE YAPMALIYIM?

TESETTÜR FITRATTA VAR DİYORSUNUZ. AMA BEN AÇIK OLDUĞUM ZAMAN DAHA RAHAT OLUYORUM?..

BEN NORMAL UZUN VE BOL GİYİNİYORUM.SADECE KAFAM AÇIK ALIŞAMAM DİYE KORKUYORUM SONRADAN NEFSİME YENİLİP AÇILIRIM DİYE KORKUYORUM NE YAPMALIYIM?

KAPANDIKTAN SONRA ESKİ AÇIK FOTOĞRAFI GÖSTERMEK DOĞRU MU?

Paylaş

Bir yorum yaz