TEMİZ İKEN PAMUK KULLANMAK DOĞRU mu?

197
0
Paylaş
pamuk kullanmak

Kadının ön uzvundan beş türlü akıntı gelir. Idrar, âdet kanı, nifâs (lohusalık) kanı, istihâza (hastalık) kanı ve kan karışık olmayan beyaz ya da renksiz akıntı. Bunlardan ilk dördü için pamuk kullanmak bir şey ifade etmez: Meselâ hastalık kanı akıntısı bulunan bir kadın pamuk (tampon ya da kürsüf) kullanıp bu özür kanını bir süre kesmekle özürlü olmaktan çıkmaz. ( Hindiyye I/41)

Beyaz ya da renksiz akıntıya gelince; bu hemen hemen bütün kadınlarda bulunan normal bir durumdur. Ancak bulunması halinde abdesti de bozar. Evlenmiş olanlarda bekârlara oranla çok daha fazla bulunur. Işte diğer dördünün hilafına bu akıntı tamponla önlenirse, özürlü sayılmadan kişi abdestini korumuş olur ve diledigi vakit, diledigi kadar namaz kılabilir. Bu konuda fıkıh kitaplarımızda, şu bilgiler vardır: “Kürsüf kadının uzvunun (ferç) ağzına koyduğu pamuk vb. dir. Bâkirenin sâdece âdet günlerinde, evlilik geçirmiş olanın ise hem âdet, hem de temizlik günlerinde kullanması müstehap anlamında sünnettir. Evlilik geçiren için âdet günlerinde sünnet, diğer günlerinde ise müstehaptır da denmiştir. Âdet günlerinde kullanılması halinde misk gibi güzel bir koku ile kokulandırılıp böylece ağır kokuların gizlenmesi de sünnettir.

Pamuk Kullanmak Nasıl Olmalıdır?

Kadın abdest almaya hazır hale geldiğinde bir parça sterilize hidrofil pamuğu iç ferce ulaşmayacak şekilde yerleştirir. Yıkanacağı zaman ise önce küçük bir parça koyup akıntıyı kesmiş ve küçük olduğu için pamuğu kullandığı su ile ıslanmaktan da korumuş olur. Yıkanması tamamlanınca koyduğu pamuğun üzerine bir parça daha ilâve eder. Abdestli iken çıkarılan pamuğun üzerinde akacak kadar akıntı birikmişse, pamuğun çıkması ile abdesti de bozulmuş olur. Bu durumda pamuk olmasaydı dışarı çıkmayacak kadar çok az bir ıslaklık olursa, Allahu a`lem, abdesti bozulmaz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Kadın Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

İSLAM DİNİNDE KADIN HAKLARI NELERDİR?

KADIN SESİ HARAM MI?

ERKEKLER NEDEN KADINDAN FAZLA MİRAS ALIYOR?

KADIN KOCASININ CEBİNDEN, İZNİ OLMADAN PARA ALABİLİR Mİ?

KADIN VE ERKEK EŞİT MİDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz