Televizyon veya İnternet yoluyla tebliğ yaparken para kazanmak haram mı?

Paylaş

Değerli kardeşimiz,

Tebliğ, imamlık, müezzinlik, din öğretmenliği gibi ibadet olan vazifelerden ücret almak aslında caiz görülmemişti. O dönemlerde bu işlerle meşgul olanların geçimini (ücret değil, geçim) devlet karşılıyordu.

Sonra devlet bundan vazgeçti, o vazifeleri yapanlar da maişetlerini kazanmak için başka işlerle meşgul olamadıklarından geçim sıkıntısına düştüler ve fukaha zarureten ücret almayı caiz gördüler.

Bu ücretten maksat da doğrudan hizmet verilenden alınan ücrettir; mesela kadı hüküm veriyor, taraflardan ücret alıyor, muallim dini ve Kur’an’ı öğretiyor, öğrettiğinden ücret alıyor, imamlık yapıyor namaz kıldırdığı cemaatten ücret alıyor.

Bugün genellikle bu çeşit hizmetleri yapanlar, hizmet verdikleri şahıslardan ücret almıyorlar; ya devlet maaş veriyor ya -soruya gelecek olursak- bu işten menfaat sağlayan tv sahibi ücret veriyor.

Bu tv.lerde yapılan konuşmalar farz-ı kifaye olan din tebliğ ve öğretimine girerse ve yapan da farz-ı kifayeyi yerine getirmek için yapıyorsa şu kayıt konabilir:

Hoca, kendisine para verilmese dahi bunu yapmalıdır; yapma niyetinde ve fiilinde olmalıdır. Para beklemeden bu vazifeyi yapan bir kimseye doğrudan hizmet verdiği şahıslar değil de bir üçüncü şahsın para vb. vermesi caiz olsa gerektir.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz