Tanımak Amacıyla Kadına Bakmak Caiz midir?

Paylaş
Tanımak Amacıyla Kadına Bakmak Caiz midir?

Tanımak amacıyla kadına bakmak hakkında dinimizde çeşitli açıklamalar yapılmıştır. Erkek ve kadının gayr-i meşrû alâka ve muhabbeti, “bakış”la başlar. Bu sebeple Müslüman erkek ve kadınların lüzumsuz bakışlardan sakınmaları, konuşacakları zaman da başlarını önlerine eğerek konuşmaları emredilmiştir:

(Resûlüm!) Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.

Tanımak Amacıyla Kadına Bakmak Günah mıdır?

İnsanın kendisine yabancı olan kadına bakmak istemesi yada kadının kendisine yabancı olan erkeklere bakmak istemesi-münasebeti sınırlıdır; belli ölçülere tâbidir. Rabbimiz mümin erkek ve kadınlara şöyle buyurur:

▪️“Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarınızdan şüphesiz haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar…” Bu âyetlerde açık bir şekilde, mümin erkeklerin kendilerine yabancı olan nâmahrem kadınlara, kendilerine nikâhları düşen hanımlara; kadınların da kendilerine yabancı olan erkeklere bakmamaları bildirilmektedir.

Kadına Bakmak Neden Yasaktır?

Bir kadına bakmak yasaklanmıştır.Yasaklanan bu bakışın sınırı ve mahiyeti nedir, nasıl olacaktır? Âyetin geçen “gözleri kapamaktan” maksat, gözleri kapatıp başı yere eğerek yürümek, dolaşmak değildir. Zaten bu şekilde davranmak da mümkün değildir. Bir insan tâbiî olarak karşılaştığı erkeği ve kadını görür, bakar. Ancak burada anlatılmak istenen husus, karşı cinse şehvetle, cinsî bir duygu besleyerek bakmaktır. Şehvetle bakmanın ölçüsü de, devamlı olarak birkaç sefer bakıp durmaktır.Bu ölçüyü de Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.)’den öğrenmekteyiz. Bu hususta Hz. Ali (ra)’e şöyle buyurmuşlardır:

▪️“Yâ Ali, arka arkaya bakma! Birinci bakış hakkındır, fakat ikinci bakışta hakkın yoktur.” Karşı cins insanın gözüne iliştiği zaman, gözlerini ayırmadan bakıp durmamalı, başını çevirmeli. Böylece şehvetle bakma sınırına da yaklaşmamış olur.Allah insanın kalbindeki niyetini bilir. Bu bakımdan hangi niyetle baktığımız önemlidir. Tanıdık gelen birisinin o olup olmadığı hususunda kanaat getirmek için bir kaç defa bakmak inşallah mesul etmez.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Kadın – Erkek Hakkında İlginizi Çekebilecek Benzer Sorular:

MÜSLÜMANLARIN KARŞI CİNSTEN YABANCI BİR İNSANLA CHATLEŞMESİ, İNTERNETTE KONUŞMASI CAİZ MİDİR?

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA VE PARKLARDA KİŞİNİN KARŞI CİNSLE YAN YANA OTURMASININ HÜKMÜ NEDİR?

MAHREM OLAN BAYANLARLA, YABANCI BİR KIZLA / KADINLA TOKALAŞMAK; YANİ KARŞI CİNSLERİN TOKALAŞMASI CAİZ MİDİR?

CİNSEL ÜRÜNLER ALMAK DOĞRU BİR ŞEY Mİ?

EŞCİNSELLİK NEDEN YASAK ?

Paylaş

Bir yorum yaz