Sünnetleri evde kılmak daha faziletliyse, neden camide kılıyoruz?

Paylaş

Değerli Kardeşim,

Peygamber Efendimiz (asm), soruda geçen konuyla ilgili şöyle buyurmuştur: “Farz namazlar dışında, kişinin evinde kıldığı namazlar camide kıldığı namazlardan daha faziletlidir.”(Buhari, Salat, 52, Ezan, 81; Müslim, Müsâfirîn, 26)

Peygamberimiz (asm) birkaç hadisinde sünnet namazları evde kılmaya teşvik etmiştir. Bir hadislerinde de sünnet namazların evde kılınmasını nura benzeten ve sünnet namazları evde kılarak evleri nurlandırmayı tavsiye eden Peygamber Efendimiz (asm), başka bir hadislerinde de bütün namazları camide kılarak evleri kabirlere çevirmemeyi, sünnet namazları evde kılmayı tavsiye etmiştir. (bk. Ebû Dâvud, Salât,198; Buhari, Salât, 5; Müslim, Müsâfîrin, 208)

Abdullah bin Sa’d (r.a.) da Peygamberimiz (asm)’e evde namaz kılmanın mı, camide namaz kılmanın mı daha faziletli olduğunu sorduğunu ve şu cevabı aldığını rivayet ediyor: “Evimi görmüyor musun, mescide ne kadar yakın? Şüphesiz farz namazların dışında evimde namaz kılmam, bana mescidde namaz kılmamdan daha sevimlidir.”(Ebu Dâvud, Salât, 199)

Demek ki, Peygamberimiz (asm) bir müminin evini kabirlere çevirmemesi ve nurlandırması hikmetine binâen, farz namazları camide kıldıktan sonra, sünnet namazları evde kılmayı tavsiye etmektedir. Peygamberimiz (asm)’in kendisi de sünnet namazları evinde kılmıştır. (Müslim, Musâfirîn, 105; Tirmizî, Salât, 158)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilen Sorular:

SAKAL TIRAŞI OLMA VEYA SAKAL BIRAKMANIN HÜKMÜ NEDİR?

PAZARTESİ VE PERŞEMBE GÜNÜ ORUÇ TUTMA HİKMETİ NEDİR ?

SÜNNET YERİNE KAZA NAMAZI MI KILMALIYIM?

HAYIRLI İŞLERE SAĞ İLE BAŞLAMANIN HİKMETİ NEDİR ?

ÖĞLE VE YATSI NAMAZLARININ SON SÜNNETLERİ 4 REKÂT KILINIR MI?

Paylaş

Bir yorum yaz