Şeytanın Yemesi ve İçmesi Ne Anlama Geliyor?

74
0
Paylaş
Şeytanın

Ayet ve hadislerde şeytanın da yiyip içtiğinden bahsediliyor. Ateşten yaratılmış olan ve gözle görünmeyen bu varlıkların yeyip içmeleri, elbette topraktan yaratılın insanın yene ve içmesinden farklıdır. Onlar ayrı bir cins varlık olduklarından, yeme ve içmelerinin hakikatini bilemeyiz. Ama mutlaka bir çeşit yemeleri, içmeleri ve lezzet almaları vardır. Mesela, meleklerin güzel kokudan hoşlanmaları gibi, cinlerin de pis kokulardan hoşlandıkları ifade edilmektedir.

– Şeytan nelerden yer ve içer?

Şeytan da insan gibi yer, içer ve cinsel ilişki yoluyla üreyip çoğalır. Yani kendi özelliklerinin yanı sıra, onda bazı insani özellikler de vardır.

Cabir bin Abdullah (r.a)’dan nakledilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamberin şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir:

“Kişi evine döndüğü zaman içeri girerken ve yemek yerken (Besmele çekerek) Allah’ın adını zikrederse, şeytan avenelerine (yardımcılarına); ‘Size burada gecelemek de yok, akşam yemeği de yoktur.’ der. Ama o kişi, evine girerken Allah’ı zikreder fakat akşam yemeğini yerken zikretmezse, şeytan avenelerine; ‘Akşam yemeğine kavuştunuz, ama burada gecelemeniz mümkün değil.’ der. Adam eve girerken ve yemeğe başlarken “Bismillah” diyerek Allah’ı zikretmezse, şeytan avenelerine; ‘Yemeğe de yetiştiniz, yatmaya da!’ der.” (Müslim, Eşribe, 103, (2018).)

Hadisi şeriflerde eve girerken ve yemeğe başlarken Besmele çekilmesi hâlinde şeytanın o evden ve sofradan uzaklaştıracağını anlatmaktadır. Şeytanın besmelesiz yenilen yemeği ev sahipleriyle beraber yiyeceği, bu sebeple de yemeğin bereketinin gideceği bildirilmektedir.

– Şeytan nasıl yer ve içer?

Bazı hadislerde de şeytanın sol eliyle yiyip içtiği bildirilmektedir. Bu sebeple de Hz. Peygamber (s.a.v), sağ el ile ve önünden, besmele çekerek yemeyi emretmiş, sol el ile yemek yemeyi ve su içmeyi yasaklamıştır. Bu konudaki bir hadisi şerif şöyledir:

İbni Ömer (r. anhüma) anlatıyor: Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki:

“Sizden kimse sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer ve içer.”(Müslim, Eşribe, 103, (2018).)

Yine Seleme b. Ekva ve Ömer b. Ebi Seleme (r. anhüm)’den rivayet edilen diğer hadislerde, sağ el ile ve önünden yemek yeme emrediliyor.(Müslim, Eşribe, 107.)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin. 

Şeytan Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

KURAN-I KERİMDE ŞEYTANIN İSYANI NASIL ANLATILMAKTADIR?

“KÖR ŞEYTAN” DEMENİN SAKINCASI VAR MIDIR?

ŞEYTANLAR VE CİNLERİN İNSANLARIN KUL HAKKINA GİRMESİ MÜMKÜN MÜ?

KUR’AN-I KERİMİ HZ.PEYGAMBER(SAV)’E ŞEYTANLARIN GETİRDİĞİ İDDİASI DOĞRU MU ?

HZ.ÂDEM DE HATA YAPTIĞI HALDE NEDEN O AFFEDİLMİŞ, ŞEYTAN AFFEDİLMEMİŞTİR?

Paylaş

Bir yorum yaz