Sendika Üyesi Olmak Caiz mi? Siyer-i Nebî’de Böyle bir Örnek Var mıdır?

Paylaş

Gireceğimiz kurum, sendika; İslam’a karşı değilse, İslam’a aykırı düşünce ve hareketlerde bulunmuyorsa, oraya üye olmakta bir sakınca yoktur. Özellikle, çağımızda kolektif şuur ön plana çıkıyor. Dolayısıyla bu da, cemaat/örgüt planında hakları savunmayı zorunlu hale getiriyor.

İnsanların kendi haklarını savunması kadar tabii bir şey olamaz. Peygamberimiz (asv) “İşçilerin alın teri kurumadan ücretlerini verin.” (Zevaid, 4/98) şeklindeki emri, İslam’ın bu konudaki tavrını ortaya koymaktadır.

Hz. Peygamber (asv)’in “Hilfu’l-fudul” cemiyetine dahil olması, peygamber olduktan sonra da “Bu gün öyle bir cemiyet olursa yine onu destekleyeceğim.” (Ahmed b. Hanbel, 1/190, 193). Bu manaya gelen ifadeleri, haksızlığa karşı durmanın, hak-hukuk aramanın kutsal bir görev olduğunu göstermektedir.

Yeter ki maksat “bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek.” olsun. Maksat “ideolojik bir değil, sendika üyesi olan işçilerin hakkını korumak” olsun. Yeter ki İslam’ın prensiplerine ters düşen hareketlere, taşkınlıklara yer verilmesin; haklı iken haksız duruma düşülmesin.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KÖTÜLÜK YAPANLARA TAVRIMIZ NASIL OLMALIDIR?

ALLAH BU DÜNYADAKİ KÖTÜLÜKLERE NEDEN MÜSAADE EDİYOR? ZULME, HAKSIZLIĞA VE KÖTÜLÜĞE SEYİRCİ KALMAK, ADALETSİZLİK DEĞİL Mİ?

BAŞKALARININ BANA YAPTIKLARI KÖTÜLÜKLER OLMASINA RAĞMEN BEN KENDİMİ SUÇLUYORUM. NE YAPMALIYIM?

ALLAH BENİM KÖTÜLÜK YAPACAĞIMI VE BUNDAN DÖNMEYECEĞİMİ DE BİLİYOR VE CEHENNEME GİDECEĞİMİ BİLİYOR İSE, BENİM SUÇUM NE? ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? EĞER BEN CEHENNEMDE YANACAĞIMI BİLSEM DÜNYAYA GELMEK İSTEMEZDİM.

HAKSIZLIK KARŞISINDA KİŞİ, HAKKINI KARŞISINDAKİNİ DÖVEREK ALIRSA AHİRETE HAK KALIR MI?

Paylaş

Bir yorum yaz