Şapka Takmak Neden İmanı Götürüyor?

Paylaş
Şapka

Hiç şüphe yok ki, şapka bizâtihi haram değildir. Zaten hiç bir İslam alimi, onun bizâtihi haram olduğunu iddia etmemiştir; ancak küfür alameti olarak kabul edildiği ve hakikaten gayr-i müslimlerin dînî kıyafeti olduğu dönemlerde, hemen hemen tüm İslam alimleri tarafından giyilmesine karşı çıkılmış, onu giyenler, niyetlerine göre kafir ya da günahkar kabul edilmişlerdir.

Şapka konusunu asrın söz sahibi Bediüzaman hazretlerinden dinleyelim:

“Bere giyenler şapka giymeğe mecbur olmadıkları ve hiç bir maddî maslahat giymesinde bulunmadığı halde, benim gibi bir münzevi, bütün müçtehitlerin ve umum şeyhülislâmların yasak ettikleri bir serpuşu (şapka) giymediğim bahanesiyle…” (Şualar, s. 451).

a) Demek bütün müçtehitlerin ve umum şeyhülislâmlar şapka giymeyi yasak etmişler.

“Rivayette var ki: “Ahirzamanın dehşetli bir şahsı, sabah kalkar; alnında “Hâzâ kâfir” yazılmış bulunur.” Allahu a’lem bissavab.. bunun tevili şudur ki: O Süfyan, kendi başına firenklerin serpuşunu koyup herkese de giydirir. Fakat cebir ve kanun ile tamim ettiğinden, o serpuş dahi secdeye gittiği için inşallah ihtida eder (Yani küfrün alameti olmaktan çıkıp yerli bir giysi olur), daha herkes -yalnız istemeyerek- onu giymekle kâfir olmaz.” (Şualar, 583).

b) Demek “daha herkes -yalnız istemeyerek- onu giymekle kafir olmaz.”

“İstanbul hocaları benden sordular. Hem çok şeyleri o münasebetle sual ettiler. Ezcümle, bir hadîste: “Ahirzamanda dehşetli bir şahıs sabah kalkar, alnında (Hâzâ kâfir) yazılmış bulunur.” diye hadîs var deyip benden sordular. Dedim: “Bir acib şahıs, bu milletin başına geçer ve sabah kalkar başına şapka giyer ve giydirir.” Bu cevabdan sonra bunu sordular: “Acaba o zaman onu giyen kâfir olmaz mı?” Dedim: “Şapka başa gelecek, secdeye gitme diyecek. Fakat baştaki iman o şapkayı da secdeye getirecek, inşallah Müslüman edecek.” (Şualar, s. 359).

c) Demek: “Şapka başa gelecek, secdeye gitme diyecek. Fakat baştaki iman o şapkayı da secdeye getirecek, inşallah Müslüman edecek.”

Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, sizin tereddütlerinize yer yoktur. Müslümanlar inşallah bu konuda dinden çıkmazlar.

Bugün genellikle giyilen şapka, Frenk gömleği, pantolon, ceket, kıravat gibi giysiler, küfür alameti olmaktan çıktığı ve yaygınlaştığı için, bunu giymek günah ve küfür olmaz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

TİLAVET SECDESİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

BİR KURBANA KAÇ KİŞİ ORTAK OLUR?

HAZRET-İ HIZIR PEYGAMBER MİDİR?

CİNLER GAYBI BİLİRLER Mİ?

CENNETİN TABAKALARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Paylaş

Bir yorum yaz