Plastik Cerrah Olmak İstiyorum, Bu Mesleği (Doktorluk) Öğrenmek İçin Helal Olmayan Ameliyatlar Yapabilir miyim?

Paylaş
Doktorluk

Bu konuda fetvayı kendi vicdanınızdan almanız daha uygun olur. Çünkü, normal kural şudur: “Meşru olan bir neticeye, gayrimeşru bir yolla/yöntemle gidilmez.” Ancak doktorluk durumu hayli farklıdır. Çünkü, ulaşılması gereken hedef, insanlar için önem arz etmektedir. O hedeften vazgeçmek, genel olarak insanlara zarar veriyorsa, bu takdirde iki kötülükten birini tercih etmek söz konusudur.

Ehven-i şer olarak da ifade edilen bu kaideye göre, kişi ya söz konusu hedeften vazgeçerek insanlara zarar verecek veya gayrimeşru bir takım işleri göğüsleyerek hedefine doğru gitmeye çalışacaktır. Bu iki kötülükten hangisi daha hafif, daha ehven ise, onu seçme zorunluluğu vardır.

İnsanlar gerçekten o konuda size muhtaç mıdır veya muhtaç olacaklar mı? Bunun ne kadar yararı olur? Ve siz hedefinize doğru giderken, yanlış durumlardan ne kadar korunabilirsiniz, bunun muhasebesini yapmak ve ona göre bir sonuca varmak, sizin vicdanınızla baş başa yapacağınız bir değerlendirme olacaktır.

Bildiğimiz kadarıyla doktorluk öğrenimi, bu tür riskler taşımaktadır. Eğer bu risklere bakarak gerçekten ehil olanlar doktorluk mesleğini terk ederlerse, bu iş insanların hayrına olmaz, diye düşünüyoruz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ERKEK HOCA BAYANLARA DİNİ SOHBET VEREBİLİR Mİ?

APİLARNİL YEMENİN HÜKMÜ NEDİR?

KURBAN BAĞIŞLANABİLİR Mİ?

YAHUDİLİK (MÛSEVİLİK) HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

İNSAN ÖLMÜŞ OLAN BİRİSİNİ GÖREBİLİR Mİ; ÖLÜLERLE GÖRÜŞMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Paylaş

Bir yorum yaz