Peygamberimiz Ümmi Miydi? Okuma Yazma Bilmiyorsa Nasıl Okuyordu?

Paylaş

Ümmi: Anasından doğduğu gibi kalan; yeni bir bilgi edinmemiş olan; okuma-yazma bilmeyen gibi anlamlara gelir. Kur’an’da ümmi” kelimesi “okuma-yazma” bilmeyenler için kullanılmıştır. Asıl manası da budur.

Meallerini vereceğimiz ayetlerde “ümmi” kelimesi Peygamberimiz (asm) için de kullanılmıştır.

“Onlar, yanlarındaki Tevrat ve İncil’de vasıflarını yazılı buldukları o ümmî nebî olan peygambere tâbi olanlardır. O (peygamber), onlara iyiliği emreder, onları kötülükten sakındırır…”

“De ki: ‘Ey insanlar! Şüphesiz ki ben sizin hepinize, göklerin ve yerin hükümrânlığı kendisine ait olan, kendisinden başka hiç bir ilâh olmayan, hayat veren ve öldüren Allah’ın gönderilmiş elçisiyim. O halde Allah’a iman edin. Allah’a ve kelimelerine iman eden ümmî nebi olan elçisine de iman edin ve ona uyun ki, doğru yolu bulmuş olasınız.’ ” (A’raf, 7/157-158)

mealindeki ayette Hz. Peygamber (asm)’in okuma-yazmasının olmadığına vurgu yapıldığı gibi, onun için kullanılan “ümmî” vasfının da aynı anlama geldiğine işaret edilmektedir.

Peygamberimiz (asm)’ in iki tür mucizesi vardır. Birisi, şahsında görülen mucizeler; diğeri de kâinat üzerinde gösterdiği mucizelerdir. Bu ikinci kısma örnek olarak Ay’ı iki parçaya ayırması, parmağından çeşme gibi suların akması ve az bir yemekten çok sayıda insanı doyurması verilebilir. Birinci kısma giren mucizelerin en parlağı ise ümmiliğidir, bir şey okuyup yazmamış olmasıdır. (et-Tefsirü’l-Kebir, 15:29.)

Peygamberimiz (asm) hiçbir âlimden ders almamış, hiçbir kitap okumamış, hiçbir ilim meclisinden bir şey öğrenmemiş; bir kelime de olsa yazı yazmamıştır. Fakat Peygamberimiz ümmiliğiyle beraber bütün ilimlere vakıftı, bilmediği bir şey yoktu. Ona her şeyi öğreten Rabbiydi.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

İSLAMİYET DİNİNDE BİR GÜN NASIL GEÇMELİ? BİR MÜSLÜMAN’IN GÜNLÜK HAYATI NASIL OLMALI?

NAMAZ ESNASINDA SÜREKLİ KAÇINCI REKATTA OLDUĞUMU UNUTUYORUM SÜREKLİ BAŞTAN KILIYORUM, NE YAPMALIYIM?

KURAN’IN İLAHİ BİR KİTAP OLDUĞUNA DAİR KESİN KANIT YOKKEN, ONU İLAHİ YAPAN NEDİR?

ORUÇLUYKEN ,İHTİYAÇTAN DEĞİL DE KEYFİ OLARAK BANYO YAPMAK (YIKANMAK) ORUCU BOZAR MI, MEKRUH MU?


NAMAZ KILARKEN, FARZ İLE SÜNNET ARASINDA YER DEĞİŞTİRME SÜNNET Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz