Peruk Takmak Haram mı?

Paylaş
Peruk takmak

Peruk takmak isteğen biri kesinlikle insan saçından olanı tercih etmemelidir, aksi taktirde haram olur.

Peruk Takmak İçin Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Bir İnsan Peruk takmak istiyorsa seçimi deve tüyünden, naylondan veyahut suni herhangi başka bir şeyden yapılmışsa onu takmakta beis yoktur.

Peruk Takmak İsteyene Lanet Mi Edildi?

Allah Resulu (sav) şöyle buyuruyor:
“Allah, iğreti saç takanı da taktıranı da, dövme yapana da yaptırana da lanet etsin.” (bk. Nesei, Zinet: 22,73; Müslim, Libas: 119-120)

Hadislerde geçen lanetin, kuvvetli bir yasaklama uslubu olduğunu belirten İslam Hukukçuları da, ister güzellik ister hastalık nedeniyle olsun, Peruk takmak yani saçına saç eklemesi, başkasının saçını başına peruk yapıp takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bunda hem tabi ve fıtri şekil değiştirme hem de karşısındaki insanlara genç ve farklı görünerek onları yanıltma vardır. Bu sebeple insan saçı haricinde ipek, iplik, yün v.b.den peruk takmayı da, aynı şekilde fıtratı değiştirme ve insanları aldatma bulunduğu için, caiz görmeyenler vardır. Çoğunluk ise bunu caiz görür. Ancak dinen necis sayılan kıl ve tüylerden yapılan peruğun kullanılmasının ise caiz olmadığı brlirtilmiştir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin

Dış Görünüş Hakkında En Çok Merak Edilenler:

ERKEĞİN SÜSLENMESİ CAİZ Mİ?

ERKEK VE KADINLARDA KESİLMESİ, CIMBIZLA ALINMASI CAİZ OLAN VE OLMAYAN KILLAR VE TÜYLER NELERDİR? ETEK VE KOLTUK ALTI KILLARI KAÇ GÜNDE BİR ALINMALIDIR?

DİŞ TELİ, DİŞ DOLGUSU, KAPLAMA VE PROTEZ DİŞLER GUSLE ENGEL OLUR MU?

HANIMLAR MAKYAJ YAPABİLİR Mİ?

SAÇ BOYASI GUSLE ENGEL Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz