“On kişiye gönder, bir mucize ile karşılaşacaksın.” gibi mesajlara nasıl davranmalıyız?

128
0
Paylaş

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu tür mesajları, mailleri göndermemekle kimse vebal altına girmez. Aksine, göndererek bunlara alet olmak, bizi vebal altında bırakabilir.

Bunlar birer tuzaktır, oyundur, hiledir, aldatmadır; Müslümanları meşgul etmektir, hayalperest yapmaktır, hatta inançlarına ve ahlaklarına zarar vermektir.

Ayrıca bunların bir çoğunda çeşitli menfaatler veya art niyetler vardır. Özellikle dini içerikli olup, “göndermezseniz başınıza felaketler” gelir denen mailler ve mesajlar, misyonerlerin daha önce mektup yoluyla yaydıkları “Şeyh Ahmet Vasiyetnamesi” türünde hurafelere benziyor.

Zaten bir kısmının İslam inanç ve anlayıştan ne kadar uzak olduğu, içindeki bilgilerden hemen anlaşılır. Örneğin, “mucizeyle karşılaşacaksınız” diye gönderilen mailler, ne kadar hatalıdır. Zira mucizeler, sadece peygamberlerde görülür.

Diğer taraftan, herkese gönderin şu kadar kişiye gönderin demek, bir takım siyasi, maddi, dünyevi, ekonomik menfaatler de olabiliyor. Bu vesileyle nice kötü emellere alet olunmaktadır.

İşin en tehlikeli olan yönüne gelince:

Bu tür mesajların çoğunun, bilinçli İslam düşmanları tarafından uydurulduğunu ve esas hedeflerinin Müslümanların inançlarına ve anlayışlarına zarar vermek olduğunu asla unutmayalım.

Örneğin, bu mesajlarda ayetler, hadisler ve Müslüman din alimlerinin sözlerini yazıp sonuna da “Bunu şu kadar kişiye gönderirsen mucize olacak, şunu elde edeceksin, şu işin yoluna girecek, istediğin olacak…”gibi onlarca şeyi uydurup eklerler.

Müslüman kardeşimiz, denileni yapınca orada anlatılanlar olmayacak. Böylece Müslümanın kafasında şüpheler, tereddütler, vesveseler meydana gelecek.

Allah korusun, böylece, Kur’an, hadis ve alimlerin sözleri güya doğru çıkmamış gibi bir algıya neden olabilecektir.

İşin en tehlikeli boyutu işte budur.

Özetle, bu tür mailleri hiç kimseye göndermemeli, derhal silmeli, sosyal medyada asla paylaşmamalı, bize gönderen kardeşlerimizi de nazikane, münasip bir üslupla uyarmalıyız.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Paylaş

Bir yorum yaz