Namazdan Sonra “Allahümme Entesselam…” Neden Söylenir?

88
0
Paylaş
Namazdan sonra

Namazdan sonra yapılan dua için: Hz. Sevbân (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) selam verip (namazdan çıkınca) üç kere istiğfarda bulunup:

“Allahümme ente’sselâm ve minke’sselâm tebârekte ve teâleyte yâ ze’lcelâli ve’l-ikrâm. (Allah’ım sen selamsın. Selamet de sendendir. Ey celâl ve ikrâm sâhibi sen münezzehsin, sen yücesin)” derdi.” [Müslim, Mesâcid 135, (591); Tirmizî, Salât 224, (300); Ebû Dâvud, Salât 360 (1513); Nesâî, Sehv 80, (3, 68).]

AÇIKLAMA:

1. Müslim’in rivâyetinin devamında şu ziyâde yer alır: Velîd der ki: “Evzâî’ye, sordum, hadiste zikredilen istiğfar nasıl olur?” Bana: “Estağfirullah, estağfirullah, dersin” diye cevap verdi.”

2. Selâm, Allah’ın isimlerindendir. Hadiste: “Allah’ım sen, mahlûkata has her çeşit kusurlardan, noksanlıklardan selâmettesin, uzaksın.” demektir. “Selâmet de sendendir.” sözü de, “İnsanlara selâmeti sen verirsin, dilersen sen alırsın, selâmetin varlığı da yokluğu da sendendir.” mânasını ifâde eder.

Tebârekte, mübârek oldun, münezzeh oldun mânalarına gelir. Bu tâbirin aslı bereket’tir. Bereket ise kesret, çokluk ve nemâ (artma) mânasına gelir. “Celâl ve kemâl sıfatlarının çokluğu sebebiyle, noksan sıfatlardan uzaksın, büyüksün…” gibi mânalarla te’vil edilebilir.

Hülâsa, selam verdikten sonra okunan bu zikr, hürmet makamında sena ve tenzih maksadıyla söylenmektedir.

(bk. Prof.Dr. İbrahim CANAN, Kütüb-ü Sitte Şerhi, , Cilt 16-17)

Namazdan sonra yapılan tesbih ve dualar namazlarımızı güzelleştiren vasıtalardır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

TESBİH ÇEKİMİ (ZİKİR) SONUCUNDA KİŞİYE CİNLERİN MUSALLAT OLABİLECEĞİ BELİRTİLİYOR. BÖYLE BİR ŞEY DOĞRU MUDUR? TESBİHATLA BİRLİKTE BEYİNDEN KELİME TEKRARLARI ŞİFRE OLARAK YAYINLANIYORMUŞ VE BEYİN BU ŞİFREYLE BAĞLANTILI CİNLERLE OTOMATİK OLARAK…

TESBİHİ SOL ELLE ÇEKMEKTE SAKINCA VAR MI?

NAMAZDAN SONRA ÇEKİLEN TESBİH SAYILARININ ON (10) OLDUĞUYLA İLGİLİ RİVAYET VAR MI?

TOPLU HALDE TESBİHAT YAPMAK BİD’AT MIDIR? PEYGAMBER EFENDİMİZ NAMAZLARDAN SONRA NASIL TESBİH ÇEKERMİŞ?

YATARAK DUA EDİLİR Mİ, TESBİH ÇEKİLİR Mİ, ZİKREDİLEBİLİR Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz