Namazda Yere Dayanma Sünnet mi ?

58
0
Paylaş
yere dayanma

Yere dayanma ve bunun dini gerekçesi ile ilgili Şafiilerin değerlendirmeleri farklı şekildedir:

a) Namaz kılan kişi, yaşlı, hasta, zayıf, güçsüz biri ise, yere dayanarak kalkması müstehaptır.

b) Namaz kılan kişinin durumu ne olursa olsun, yere dayanarak kalkması kesin olarak müstehaptır. Gazali’ye göre, bu görüş Şafii alimlerinin ittifakla kabul ettiği görüştür.

c) İmam Nevevi’ye göre, “yere dayanma” hususu hem sahih hadislerle sabit, hem de arkadaşlarımızın (Şafii alimlerinin) büyük çoğunluğu tarafından kabul edilen bir konudur. Bu sebeple ikinci secdeden diğer rekata kalkarken hafif bir oturuşu terk etmemek gerekir. Çünkü bu konuda sahih hadisler var ve bunlara tearuz eden başka sahih rivayetler de yoktur. Bu konuda gevşeklik gösteren bazı tembellere bakmamak gerekir. Kişi, ister birinci teşehhüdden sonra olsun, ister secdeden (başka bir rekata) kalkarken yaptığı hafif bir celseden sonra olsun, namaz kılan kişi ister zayıf ister güçlü olsun, ister erkek ister kadın olsun, elleriyle yere dayanarak kalkması müstehaptır. Yere dayanma biçimi ise, ellerin iç kısmı -parmaklar da açılarak- yere gelecek şekilde olduğu konusunda bir ihtilaf yoktur. (bk. Nevevi, Mecmu’, 3/441-442)

Alimlerin büyük çoğunluğu bunun sünnet olmadığı kanaatindedir. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 2/302)

Bu alimlere göre, hasta, zayıf ve güçsüzlerin dışında yere dayanarak kalkmak mekruhtur. (Vehbe Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/711)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

BOŞADIĞINIZ O KADINLARI EVLERİNDEN ÇIKARMAYINIZ. ONLAR DA EVLERİNDEN AYRILMASINLAR, AYETİNE GÖRE BOŞANAN KADIN KOCASININ EVİNDEN AYRILAMAZ MI? MAHREMİYET NASIL OLACAK?

SELAMÜNALEYKÜM BEN KAPANMAK İSTİYORUM AMA KORKULARIM VAR. SONRADAN AÇILMAK İSTERSEM DE DİYE BÖYLE BİRŞEY YAPMAK İSTEMİYORUM BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ ?

NAMAZ ESNASINDA SÜREKLİ KAÇINCI REKATTA OLDUĞUMU UNUTUYORUM SÜREKLİ BAŞTAN KILIYORUM, NE YAPMALIYIM?

BİR NAMAZI KILARKEN, BAŞKA BİR NAMAZ VAKTİNİN VEYA KERÂHET VAKTİNİN GİRMESİ HALİNDE, NAMAZ BOZULUR MU?

HASTA, BELİNDEN, AYAĞINDAN VEYA DİZİNDEN RAHATSIZ OLAN BİR KİŞİ, OTURARAK YA DA SANDALYEDE NAMAZ KILABİLİR Mİ; KILABİLİRSE BU NASIL OLMALIDIR?

Paylaş

Bir yorum yaz