Müslüman kadınların elbiselerinin renkleri ve giyimleri hakkında bilgi verir misiniz?

Paylaş
müslüman kadınların

Müslüman kadınların örtüsünün şekli, rengi ve diğer konularda net bir şey söylemek zordur.

Tesettürün, Rabbimiz ve Rasûlullâh (asm) katında ne kadar önemli bir emir olduğunu âyetler ve hadîs-i şerifler ışığında hatırlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz:

“Ey Ademoğulları! Size çirkin yerlerinizi örtecek bir giysi, bir de giyip süsleneceğiniz bir giysi indirdik. Takva örtüsü ise daha hayırlıdır.” (A’raf, 7/26).

Bu âyet-i kerîmenin de dikkat çektiği üzere giysi, takvâ ile meczolunmalıdır.

“Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zînet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnâdır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar… Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey mü’minler! Hepiniz Allâh’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin, umduğunuza nail olasınız.” (Nûr, 24/31).

Müslüman kadınların ev dışında veya yabancı erkeklerin yanında, normal ev içi elbisesinin üstüne bir dış elbise daha giymeleri gerekir. Bu husustaki âyet-i kerîmede şöyle buyurulur:

“Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp, kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur. Allâh çok bağışlayıcı ve çok esirgeyicidir.” (Ahzâb, 33/59).

* Aşırı süslü, şeffaf, göz alıcı renkte ve yaldızlı başörtüsü: Örtünmenin hedefi “dikkat çekmemek” olduğu hâlde, bu tür başörtüler dikkatleri üzerine toplamaktadır. Şeffaf olanlar, içini göstererek hadislere açık bir muhalefet teşkil etmektedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

TESETTÜRÜN MODASI VAR MIDIR?

TESETTÜRLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER NELERDİR?

KİŞİLERİN HEMCİNSLERİ ARASINDAKİ (HANIMIN HANIMA KARŞI/ERKEĞİN ERKEĞE KARŞI) EDEP ÖLÇÜSÜ NEDİR? KADINLARIN KENDİ ARALARINDAKİ TESETTÜR…

MAHREM OLAN AMCA, DAYI GİBİ YAKINLARIMIZIN YANINDA TESETTÜRÜN ÖLÇÜSÜ NASIL OLMALIDIR?

TESETTÜRE KARŞI ZAAFIM VAR VE YENEMİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Paylaş

Bir yorum yaz