Mu’cize Akla Mantığa Göre midir? Yoksa Aykırı mıdır?

Paylaş
Mu'cize nedir?

Mu’cize kelimesi, (acz) kökünden gelmektedir. Hiçbir kimsenin yapabilme imkânı olmayan harika bir şey; başka bir ifade ile; Allah’tan başka hiçbir kimsenin yapamayacağı ve âciz kalacağı fevkalâde hâdisedir.

Alışılmadık olmak sebebiyle mu’cize inkâr edilmemelidir. Çünkü, meselâ, tavuk yumurtadan çıkıyor, ağaç çekirdekten oluyor. Fakat dünyanın ilk devrelerinde ne tavuk var, ne yumurta; ne ağaç var, ne de çekirdek.

O halde başlangıçta ya yumurta veya tavuğun; ağaç veya çekirdeğin şimdi görüp alıştığımızın dışında olarak yaratılmış olması mecburiyeti var. Pek çok nevileri bu kıyas ile düşünürsek görülür ki, başlangıçtaki gibi bugün bir ferdin meydana gelişini görsek, alışılmadık bir harika ve Mu’cize olarak göreceğiz. Çünkü meydana gelen tavuk ise, yumurtadan çıkmayacak; eğer ilk yaratılan yumurta ise tavuktan olmayacak.

Sonuç olarak kainata mucize olmayan hiç bir şey yoktur. Allah her ne yaratmışsa insanlar onu anlamakta aciz kalmışlardır.

İlim ilerledikçe Allah’ın ilminin ve kudretinin sonsuzluğu daha iyi anlaşılmaktadır. Bu açıdan peygamberlerde görülen harika halleri inkar etmek mümkün değildir. Bunlar Allah’ın izni ile gerçekleşen ve onların Allah’ın elçisi olduğunu doğrulayan olaylardır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Mucize Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

HZ. MUSA (AS)’IN MUCİZELERİ NELERDİR?,

HZ.MERYEM’İN HZ.İSA’YA HAMİLE KALMASI NASIL AÇIKLANIR?

MUCİZELERİ NASIL ANLAMALIYIZ?

ŞAKKU’L-KAMER / ŞAKK-I KAMER / İNŞİKÂKU’L-KAMER / İNŞİKAK-I KAMER (AYIN YARILMASI) MUCİZESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

MUCİZE, YARATMAK, İMKANSIZ KELİMELERİNİ KULLANMANIN HÜKMÜ NEDİR?BAHSEDİLEN KUR’AN MUCİZELERİ ZATEN DAHA ÖNCEDE SÜMERLERDE BAHSEDİLİYORDU?

Paylaş

Bir yorum yaz