Mimaride kubbe kullanımı paganizm kökenli midir?

24
0
Paylaş

Kubbe, İslam tarafından önerilmiş bir yapı değildir. Onun için İslam dini bakımından ona özel bir anlam yüklemek doğru değildir. Kubbenin Paganizm kökenli olmasının doğru olup olmadığını bilemiyoruz; ancak Müslümanların bunu doğrudan paganizmden aldıklarını söylemek mesnetsiz bir iddia olur.  

Paganizm iki manada kullanılır. Biri dar anlamda; putperestlik manasında. Diğeri ise, İbrahimi dinler olarak bilinen üç semavi dinlerin dışında kalan her türlü beşeri dinler anlamında geniş bir anlamda kullanılır.

Buna göre, eğer soruda yer alan “Mimaride kubbe kullanımı paganizm kökenli” ifadeden maksat “Cami ve benzeri İslam mimarisi içerisinde yer alan kubbelerin doğrudan putperestlerden alınmış” demek ise, bunu ilmen tespit etmek oldukça zordur. Çünkü yaptığımız araştırmalarda, kubbe mimarisinin çok eski kavimlerde ve değişik bölgelerde var olduğunu gördük.

Bütün insanların eskiden beri putperest olduğunu söylemek, İslam kültürü ve düşüncesine aykırıdır. Çünkü ilk insan da bir peygamberdir, tevhidi ders vermiştir. Eğer bu ifadeden maksat, semavi dinlerden önce kubbenin var olduğuna işaret etmek ise, bu doğrudur. Zira, kubbe mimarisinin Hz. Musa ve Hz. İbrahim’den de önce olduğuna dair bilgiler vardır.

Son olarak şunu söylemeliyiz ki, cemaatin rahat nefes alması için gereken hava sirkülâsyonu ve mekânın geniş görünümlü olması gibi çeşitli faydaları olan kubbenin kökeni ne olursa olsun, İslam dini bakımından bir sakıncası yoktur. Çünkü kubbe dini bir ritüelin simgesi değildir. Yalnız bir sanat bir mimari örneğidir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

PİYANGO BİLETİ ALMAK CAİZ MİDİR?

PEYGAMBERLERİN MUCİZELERİNİ GÖRMEDİĞİMİZE GÖRE, ONLARA NASIL İNANALIM?

HZ. MUHAMMED (SAV), BAZI HADİSLERİNDE KENDİNİ ÖVÜYOR MU?

EHL-İ SÜNNETİN TEMEL ESASLARINI SÖYLER MİSİNİZ?

KENDİSİNE TALEP GELMEDEN BİR MAKAMA TALİP OLMAK HARAM MIDIR?

Paylaş

Bir yorum yaz