Mesela bir doktor var diyelim. Bu doktor, Müslüman değil, kötü bir hastalığın tedavisini buluyor ve birçok hasta tedavi olup bu hastalıktan kurtuluyor. Peki, bu iyiliğe rağmen bu kişi Müslüman olmadığı için sonsuz bir cehenneme mi gidecek?

Paylaş

Değerli kardeşim,

Zulüm, bir şeyin hakkını vermemek veya bir şeyi hakkı olan yerden başka yere koymaktır. Dolayısıyla ilahlık vasfını Allah’tan başkasına vermek, ortak kılmak veya Allah’ın ilahlık vasfını inkar etmek, en büyük zulümdür. Bu zulmü işleyenlerin cehenneme gitmesi ise adaletin ta kendisidir.

Mevcudatın asıl yaratılma gayesi ve varlıklarının devam etme gerekçesi, Allah’ın bütün isim ve sıfatları ile insana kendini tanıtmak ve sevdirmek istemesidir. İnsanın en büyük vazifesi de bu tanıtmak ve sevdirmek istemeye mukabil iman ile tanımak, ibadet ile de sevmektir. Koca kainatın çarkları insanın iman ve ibadetine hizmet ederken, insanın küfür ve dalalet ile bu vazifeyi terk etmesi, hem kainatın hukukuna bir tecavüz hem de kainatın arkasında asıl aktör olarak çalışan Allah’ın isimlerine bir tahkirdir, bir hakarettir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca bu konudaki videomuzu da izlersen mesele daha net anlaşılacaktır 🙂

İlave bilgi için diğer bir yazımızı da okuyabilirsin:

İYİ BİR ATEİST NEDEN SONSUZ CEHENNEME GİDİYOR? MÜSLÜMAN OLMAYAN İNSANLAR NEDEN SONSUZ CEHENNEMDE KALACAKLAR?(tıkla)

Paylaş

Bir yorum yaz