Covid-19 Gibi Aşılar Orucu Bozar mı?

323
0
Paylaş
Aşılar orucu

Covid-19, Corona virüs aşısı da dahil olmak üzere hiçbir aşı orucu bozmaz. Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz ve kazası gerekmez. Ramazan ayında oruç tutmalarına başka bir engel bulunmayan Müslümanların iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkana sahip olmayanlar, oruçluyken tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, damardan serum ve kan verenlerin ağızdan aldığı aşılar orucu bozar. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

Genel kural ve kesin hüküm olarak, hastanın vücuduna direnç sağlamak için bir gıdayı iğne veya serum yoluyla enjekte etmek orucu bozar.

Ağrıyı kesmek veya zorunlu tedavi maksadıyla yapılan enjeksiyon da, İmam Azama göre orucu bozar. Fakat, İmam Ebu Yusuf, İmam Muhammed ve diğer mezhep imamlarına göre bozmaz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

NAMAZI KILMAYAN BİRİNE NAMAZIN ÖNEMİNİ NASIL ANLATABİLİRİM?

BERAT GECESİNİN ÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İNSAN ETİNİN HARAM OLMASINA DELİL OLARAK AYET VEYA HADİS VAR MIDIR?

ALLAH’IN EMİR VE YASAKLARINA UYMADAN, ALLAH’IN RAHMETİ `Nİ BEKLEMEK YANLIŞ MI?

ALLAH’TAN SABIR İSTEMEYİN, SABIR İSTERSENİZ MUSİBETLERİNİZ ARTAR, DİYE BİR HADİS VAR MI? BUNA GÖRE SABIR İSTEMEK GÜNAH MIDIR?

Paylaş

Bir yorum yaz