Parmak çıtlatmak namazı ve/veya abdesti bozar mı?

2224
2
Paylaş

Değerli kardeşim,

Camide, namaz için safa girerken, namaza dururken ve namaz içinde parmakları çıtlatmak mekruhtur, ancak namazı veya abdesti bozmaz.

Müslümanın her yerde, özellikle cami ve mescitlerde edep, terbiye, nezaket ve saygı kurallarına riayet etmesi sünnettir. Zira Müslüman kişi iman nuruyla aydınlandığı ve böylesine paha biçilmez manevi bir cevheri kalbinde taşıdığı için vakarlıdır, ağır başlıdır, fakat mütevazidir ve halim, selimdir.

Camiler Hakk’a ibadet edilen, dini ilimlere sahne olan kutsal yerlerdir. Oralarda laubali davranışlarda bulunmak mekruhtur. Hele bir de namaz kılmaya duran kimsenin çok daha ciddi ve saygılı bulunması gerekir.

Camide ve namaz kılarken parmak çıtlatmak da lâubaliliğe delalet eden davranışlardan biri sayılmıştır. Parmakları birbirine kenetlemek de böyle…

”Sizden biriniz mescitte bulunduğu sırada parmaklarını birbirine kenetlemesin. Zira böyle yapmak şeytandandır. Hem sizden biriniz camide bulunduğu sürece namazda sayılır da bu hâl oradan çıkıncaya kadar devam eder.” (1)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Dipnotlar:

 1. Müsned, 3/43, 54

Paylaş

2 comments

 1. Müslüm 25 Ekim, 2020 at 20:27 Reply

  Parmak çıtlatmanın şeytanı teşbih ettiğini duydum ve namazda iken çatlağında namazın kabul olmadığı söyleniyor .Namazda secde ye giderken ayak parmaklarım çıtlıyor buna engel olmak istiyorum ama ne kadar dikkat ettim ise yine çıtlıyor ne şekilde önlem alabilirim?

  • Admin 26 Ekim, 2020 at 01:15 Reply

   Değerli kardeşim,

   Camide, namaz için safa girerken, namaza dururken ve namaz içinde parmakları çıtlatmak mekruhtur, ancak namazı veya abdesti bozmaz.

   Selametle..

Yorum bırak