Kadınların pantolon giyinmesi caiz mi? Pantolon üzerinden diz üstüne gelecek tunik giyilebilir mi?

Paylaş

Değerli kardeşim,

Tesettür, hanımlar için kıyafet açısından kullanılan bir kavram. Tesettür, hanımın vücudunu örtmesi anlamına kullanılıyor. Erkekler içinde tesettür ölçüleri belirlenmiştir.Günümüzde giyim kuşamda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Ne erkek ne de kadın giyimi geçmişteki gibi net ve tam ayrılmış değildir.

Hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak da erkeğe benzememeyi esas alırlar. Kimliklerini korumak isterler. Bu bize islamın öğretisidir.Günümüzde pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir. Bu silsile etek pantolanlarla başlayıp, dar- yırtık kotlara kadar ilerlemiştir. Günümüzde tesettürlü hanım kardeşlerimiz içinde yırtık kotlar giyen kesim küçümsenecek kadar az değildir. Bu durum tesettürdeki cilbab, dikkat çekmeme ve vücut hatlarını belli etmeme düsturlaryla çelişmektedir.Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa, artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.Pantolon üzerine giyilen elbisenin ayaklara kadar inmesi tercih edilmelidir. Ancak giyilen pantolon dar değilse diz kapaklarına inen bir örtü giymek de yeterlidir. Bununla beraber kadın, tesettüründe takvayı esas almasına dikkat etmelidir.

Konunun özü olarak: Hanımın pantolon giymesinde sakınca yoktur.Pantolonun cazibe amaçlı kullanılmasında sakınca vardır, haram olan odur. Şu kadar ki, insanlar haram görüntü ifadesinden çıplak deriyi göstermeyi anlamaktadırlar. Hâlbuki, dar bir pantolon veya şeffaf bir kıyafet çıplaktan daha cazip ve çekici olabilmektedir.

Selametle….

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca bu konuyla alakalı olabilecek videomuzu izleyebilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz