Kadının Erkek Doktora Muayene Olması Caiz mi?

Paylaş

Kadının erkek doktora, erkeğin de kadın doktora muayene olmasında şuana kadar bunu yasaklayan bir nas yoktur. Hattâ Rasulüllah zamanında dahi kadınlar erkek gazileri, yaralandıklarında tedavi ediyorlardı. Bununla ilgili olarak Rasulüllah Efendimizin (sav) mahremiyeti söz konusu ettiğini bilmiyoruz. Bunun için her iki cinse veya birine, bir yaş sınırı getirildiğini de bilmiyoruz.

Ne var ki, bunun olağan dışı bir zaruretin gereği olarak bulunduğunu da bilmemiz gerekir; çünkü yabancı erkek ve kadınların birbirlerini görebilecekleri miktar hadislerle gösterilmiştir. Mahremlik konusunda “bakılması haram olan yerin tutulması ve ten teması da haramdır.” diye bir kâide vardır. Buna göre, zaruret olmadıkça, bir doktor, karşı cinsten olan birisini, bakılması haram bölgelerini, yani avretini, görecek ve tutacak şekilde muayene edemez. Bu durumda ve eşit şartlar altında kadın kadın doktora, erkek de erkek doktora muayene olacaktır. Rastgele gidip karşı cinse muayene olması mahzurlu olur. Çünkü “Zaruretler mahzurlu olanı mübah kılar.” diye bir fıkıh kaidesi bulunmakla beraber; bunun hemen yanı başında “zaruretler kendi miktarınca takdir olunur” diye ikinci bir kâide daha vardır.
Bunun anlamı şudur; hiçbir zaruret yokken bir hasta karşı cinse muayene olamaz. Karşı cinse muayene olmasını gerektiren bir zaruret varsa o da kendi miktarını aşamaz. Yani kendi cinsi ile halledemediği hastalığı ve uzvu ne kadarsa, karşı cinsten olan doktora onun ötesini açamaz; gidemez.

Ama şunu da itiraf etmeliyiz ki, bütün bunların sınırları fıkıh kitaplarında net bir şekilde çizilmemiştir. Bu bakımdan aynı hastalığın hem kadın hem de erkek doktoru bulunmakla beraber; erkek daha maharetli ve daha uzman ise, kadının ona muayene olabilmesi için bir sebep var demektir ve bu durumda kadının erkek doktora gitmesine mâni bir görüş bilmiyoruz. Hattâ parasız muayene eden klinik ya da hastanede erkek doktor varken kadın doktora özel muayene olacak imkânı olmayan bir bayanın o erkek doktora ya da aynı durumdaki erkeğin, kadın doktora muayene olmasını yasaklayan bir ibâre de bilmiyoruz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

NAMAZDA ETEK GİYMEK ŞART MI? PANTOLON İLE NAMAZ KILINABİLİR Mİ?

AŞILAR, İSLAMİ VE SAĞLIK AÇISINDAN CAİZ MİDİR?

KABİRDE CENNETLİK OLDUĞUNU ÖĞRENEN BİRİSİ AHİRET İÇİN NEDEN KORKU DUYAR?

ÖLENİN RUHU DÜNYAYLA İRTİBAT KURABİLİR Mİ?

VERGİ KAÇIRMAK GÜNAH MI, KUL HAKKI OLUR MU?

Paylaş

Bir yorum yaz