Kabir Hayatında Kâfirlerin Hali Nasıl?

185
0
Paylaş
Kabir azabı herkese var mı?

Ehl-i sünnet inancına göre, kâfirlere ve bazı günahkar müminlere kabir azabı vardır. Kabir hayatı , iman ve salih amel sahipleri için cennet bahçelerinden bir bahçe; kâfirler için de cehennem çukurlarından bir çukurdur. Salih amel sahibi insanlar kabirde güzel bir hayat yaşarken, kâfirler, büyük bir sıkıntı ve ızdırap içinde bulunacaklardır.

Kabir Azabı ile İlgili Hadis Var mı?

Kabir hayatı ve azabı ile ilgili hadis kitaplarında pek çok hadis-i şerif zikredilmektedir.
Başka bir hadiste de şöyle buyurur:
“Ölü mezara konulunca, birine Münker, diğerine Nekir adı verilen siyah mavi iki melek gelir; ölüye derler ki: ‘Şu Muhammed (asm) denilen zat hakkında ne dersin?’ O da şöyle cevap verir. ‘O, Allah’ın kulu ve Resuludur. Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur, Muhammed de O’nun kulu ve elçisidir.’ Bunun üzerine melekler; ‘Biz senin böyle diyeceğini zaten bilmekte idik.’, derler. Sonra onun mezarını yetmiş arşın genişletirler. Daha sonra bu ölünün mezarı ışıklandırılır ve aydınlatılır.

“Eğer ölü münâfık olursa, melekler şöyle der: ‘Şu Muhammed (asm) denilen zat hakkında ne dersin?’ Münâfık da şöyle cevap verir: ‘Halkın Muhammed hakkında bir şeyler söylediklerini işitmiş, ben de onlar gibi konuşmuştum. Başka bir şey bilmiyorum.’ Melekler ona; ‘Böyle diyeceğini zaten biliyorduk.’ derler. Daha sonra yere ‘Bu adamı alabildiğine sıkıştır.’ diye seslenilir. Yer de sıkıştırmaya başlar. Öyle ki o kimse kemiklerini birbirine geçmiş gibi hisseder. Mahşer gününe kadar bu sıkıntı devam eder.” (Tirmizi, Cenâiz 70).

Kabir Azabı Ruha mı Bedene mi Yapılır?

Beden ile ruh, ampul ile elektrik gibidir. Ampul kırılınca elektrik yok olmuyor ve var olmaya devam ediyor. Biz onu görmesek de inanıyoruz ki, elektrik hala mevcuttur. Aynen bunun gibi, insan ölmekle ruh vücuttan çıkıyor. Fakat var olmaya devam ediyor. Cenab-ı Allah ruha münasip daha güzel bir elbise/misali bir ceset, latif bir gılaf giydirerek, kabir aleminde yaşamını devam ettiriyor. Ruh, mükafatı veya cezayı bu yeni giydiği elbise ile görecektir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

RUHUMUZ KABİRDEN SONRA HANGİ SAFHALARDAN GEÇİYOR?

BİZLER ÖLDÜKTEN SONRA, KABİR HAYATI NASIL OLACAK VE BİZLER KABİRDE NELERLE KARŞILAŞACAĞIZ?

CEHENNEM ÇUKURUNDAKİ BİRİ AHİRET GELMEDEN CENNETE SEVK EDİLİR Mİ?

TARİH BOYUNCA ÇEŞİTLİ TOPLUMLARDA GÖRÜLEN AHİRET İNANCI NASILDI?

ÖLÜMDEN SONRA ÖLÜM VAR MI? RUHUMUZ DA ÖLÜP DİRİLECEK Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz