İnsanın maneviyatında neden inişli çıkışlı haller olur? Bazen kendimizi Allah’a çok yakın hissederiz bazen de çok uzak hissederiz bu neyden kaynaklanır?

28
0
Paylaş

İnsanın maneviyatında inişli çıkışlı hallerin bulunması insanın fıtratıyla alakalıdır; çünkü insanda Allah’a yakınlaştırmayı uygun gören ruhani duygular yanında, ondan uzaklaşmayı arzu eden nefsani duygular da vardır. Bu durum imtihanın bir gereğidir. 

Psikolojide alışkanlığı ifade eden kurallardan söz edilir. Limonu gören kimsenin ağzının ekşimesi gibi… Keza insanın meyil ettiği bir tarafa beyindeki nöronların da o tarafa meyletmesi gibi. Bu bilimsel tecrübeler de insanın duyguları hatta nöronları onun iradesine bağlı veya refleks bir şekilde harekete geçeceğini göstermektedir. O halde insana düşen, Allah’ın emir ve yasakları çerçevesinde iradesini kullanmak, kendisine güzel işleri yapma alışkanlığını kazanmaktır.

Vahyin ışığında eğitilen duygular, fikirler ve hissiyat, yapılan güzel işlere karşı bir alışkanlık kazanacaktır. Ulvi duyguların alışkanlığı ne kadar fazla olursa insanın iyilik yapma temayülü o nispette artar. Böylece insanın maneviyatında da çıkışlar gözlenir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KUR’AN OKUDUKTAN SONRA, “SADAKALLAHÜL AZİM” DEMEK SÜNNET MİDİR? “SADAKALLAHÜL ALİYYÜL AZİM” İLE “SADAKALLAHÜL AZİM”İN ARASINDA FARK VAR MIDIR?

HAYIZLI KADIN KUR’AN’I DİNLEMEKLE HATİM YAPMIŞ OLUR MU?

KUR’AN’IN DEĞİŞTİRİLMEDİĞİNE DELİL VAR MIDIR?

BESMELESİZ BAŞLAYAN SURE HANGİSİDİR? BU SURENİN BAŞINDA NEDEN BESMELE YOKTUR?

ÜSTAD’A “VATAN HAİNİ” DİYENLER VAR. BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ’NİN HANGİ SIFATLARI VE FAALİYETLERİ VATAN HAİNLİĞİNE HİZMET EDİYOR?

Paylaş

Bir yorum yaz