İnsanın hidayetine vesile olmak için ne yapmalıyım?

93
0
Paylaş

Değerli kardeşim,

Evvela yukarıdaki açıklamalar altında hidayetin Allah’tan olduğunu hiç unutmayacağız.

Sonra da karşımızdaki kişi hidayete erse de ermese de biz tebliğ ile mükellef olduğumuz için vazifemizi Allah rızası için yapmışsak, inşallah ecre nail olacağız.

Neyi nasıl anlatacağımız ise tamamen karşımızdaki kişiye, zaman ve duruma özel. Ancak şunu hiç unutmayalım ki hem çok şey anlatarak karşıdakinin kafasını karıştırmamak lazım hem de yumuşak bir üslup kullanmak gerekir.

Mesela,

Fırsat kollayabiliriz ve yeri geldiğinde hakkı anlatabiliriz, mesajlar verebiliriz. Veya,

Karşımızdakinin neye inandığını sorarak, onu anlamaya çalışmalı ve doğrusunu onun nefsini incitmeyecek şekilde anlatabiliriz.

Veya,

Kendimizi ifade etmekte sıkıntı çekiyorsak, iman ile alakalı internetten bir sohbet bulup – ki sitelerimizde bunlardan pek güzelleri bulunmakta – onu seyredeceğimizi söyleyip onun da bizimle beraber seyretmesini teklif edebiliriz…

Ayrıca mutlaka sözlerimiz olduğu kadar hal dilimiz de örnek teşkil etmeli ve anlattıklarımız ile uyumlu ve örnek bir hayat yaşamalıyız.

Tebliğimizi yapmak için Allah’tan yardım isteriz, O bize, emin olalım ki yardım edip ummadığımız imkanlar açacaktır, bu Kuran’ın bir vaadidir.

Karşımızdakinin bu anlatılanlardan nasiplenmesi ise yukarıda anlattığımız gibi tamamen bizim dışımızdadır; hidayet Allah’tandır!

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Bazı Merak Edilen Sorular:

GIYBETİNİ YAPTIĞIMIZ KİŞİDEN HELÂLLİK ALMAK ZORUNDA MIYIZ? YANİ BAŞKA YOL YOK MU?

İDEAL EVLENME YAŞI KAÇTIR? EVLENİLMEK İSTENEN ERKEK / KIZDA HANGİ ŞARTLAR ARANMALIDIR?

CEHENNEME NE GEREK VAR ?

ABDESTSİZ KUR’AN-I KERİM MEALİ OKUNUR MU?

ERKEK VE KADINLAR BERABER DERS ÇALIŞABİLİR Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz