İmanla Yaşayıp Sekerat Anında Kafir Ölenle, Kafir Yaşayıp Son Anda İman Eden Arasında Haksızlık Olmuyor mu?

22
0
Paylaş
İmanla Yaşayıp

Allah’ın hiç kimse ile bir anlaşması yoktur. Yani, “Ey insan belirli bir süre imanla yaşayıp ve İslam dairesinde ömrünü geçirirsen sana imanla gitmeyi kendime farz kılarım.” diye bir sözü yoktur. Onun için ömrümüzün sonuna kadar korku ve ümit arasında yaşamamız gerekir.

Mesela, bir memur otuz sene devlet dairesinde çalışır ve devletten istifa edebilir. Böyle bir memura artık devlet memuru denmez. Veya bir şoför 1000 kilometrelik bir yolculuğa çıkar. 995 kilometrelik mesafeye kadar arabayı iyi kullanır. Sonra gideceği yere 5 km kala arabayı şarampole sürer ve feci sona sebep olabilir. Bunlar gibi bir insan yetmiş sene mü’min olarak imanla yaşayıp. Daha sonra manen İslam dairesinden istifa edebilir ya da İslam dairesinden çıkabilir.

Diğer taraftan yetmiş yıl Allah’ı inkar eden bir adamın, bundan sonra iman edip cennete gitmesi de bunun tam aksi bir durumdur. Sorunuza göre olayı tersinden alırsak böyle bir soru daha çıkar. Binlerce yıl karanlıkta kalmış bir odaya ışık yakmakla hemen aydınlanır. Yine binlerce yıl aydınlık olmuş bir odanın ışığını söndürmekle de hemen kararır. Ne önceki karanlık sonraki aydınlığa, ne de önceki aydınlık sonraki karanlığa tesir eder. İman ışıktır. Söner sönmez insanın kalp odası hemen kararır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

İman Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

KEŞKE KADERE İMAN İMANIN ŞARTLARINDAN OLMASAYDI DİYE DÜŞÜNEN KAFİR OLUR MU?

…İMAN ETTİKTEN SONRA İNKÂR EDEN SONRA DA İNKÂRDA İLERİ GİDENLERİN TÖVBELERİ…(ALİ İMRAN, 3/90) AÇIKLAR MISINIZ?

KADERE İMAN EDEN KEDERDEN EMİN OLUR, SÖZÜNÜ AÇIKLAR MISINIZ?

ALLAH’A İMANDA NEDEN AKLİ DELİL ARANIYOR?

İMANIMIZLA İMTİHAN OLABİLİR MİYİZ?

Paylaş

Bir yorum yaz