İkindi Ve Yatsı Namazının Sünneti İki Rekat Kılınabilir mi?

19
0
Paylaş
İki Rekat

İkindi ve yatsı namazından önce dörder rekât kılmak menduptur. Sevabı ve fazileti yüksek bir ibadettir. İmam Muhammed, ikindiden ve yatsıdan önce kılınan sünnetlerde iki rekatla dört rekât arasında serbest kalmıştır. Yani ikindi namazının sünneti iki rekat olarak da kılınabilir. Fakat Hanefi mezhebinin diğer imamları dört kılmayı efdal görmüşlerdir.

Muhît isimli fıkıh kitabında yer aldığına göre Peygamber Efendimiz (asm), ikindinin sünneti ile yatsının ilk dört rekât sünnetini bazen dört kılmış, bazan iki kılmışlardır.

Gayr-i Müekked Sünnetler:
1. İkindi namazından önce tek selamla kılınan dört rekat namaz. Resulullah (asm) bu namaz hakkında şöyle buyurmuştur: “İkindi namazından önce dört rekat namaz kılan kimseye Allah rahmet etsin.” (Tirmizî, Salât, 301).

2. Yatsı: namazından önce kılınan dört rekat namaz. Hz. Âişe (r.anha)’den şöyle dediği nakledilmiştir: “Hz. Peygamber, yatsıdan önce dört rekat namaz kılardı.” (Zeylaî, a.g.e., II/145 vd.; eş-Şevkânî, a.g.e., III/18).

Peygamberimizin (asm) ikindi namazının sünnetini sadece iki rekat kıldığına dair rivayetler de mevcuttur. Neseî’nin Hz. Ali (ra)’den rivayetine göre, “Resulullah (asm) ikindi namazının farzından önce iki rekat kılardı.”

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Namaz Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

VİTİR NAMAZI NASIL KILINIR?

NAMAZ KILARKEN, TAKKE ALNIMIZI KAPATTIĞI HALDE SECDE ETMEMİZ NAMAZI BOZAR MI?

CEMAATLE NAMAZ KILARKEN, İMAM SESLİ OLARAK FATİHA’YA BAŞLAMIŞSA BİZ SÜBHANEKE’Yİ OKUYABİLİR MİYİZ?

KIBLE YÖNÜNÜ BİLMEYEN KİMSE, NAMAZINI NASIL KILMALIDIR?

NAMAZLARIN SADECE FARZLARINI KILMAK YETERLİ MİDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz