İki müezzin tarafından karşılıklı ezan okunabilir mi?

20
0
Paylaş

İki kişinin karşılıklı olarak okuduğu ezana “çifte ezan” denilir. Ayrıca birbirine yakın camilerde müezzinlerin karşılıklı ezan okuduklarına da şahit olunmaktadır.

Asıl olan, ezanı okumaya başlayan kişinin, sonuna kadar devam ederek bitirmesidir. Birinci kişinin, ezanın devamını okuyamadığı veya uzun süre ara verdiği hallerde, ezan sünnetinin yerine getirilmiş olması için ezanın baştan başlanarak okunması gerekir. Ancak baştan başlanması fıkhi anlamda vacip olmayıp kitaplarımızda bunun müstehap olduğu da ifade edilmektedir (İbn Nüceym, el-Bahru’rrâik, I, 278; İbn âbidîn, Reddülmuhtâr, I, 393).

Dolayısıyla geçmişte bir şekilde ezanın birden fazla kişi tarafından okunmuş olmasından dolayı, o ezandan sonra kılınan namazın sıhhatiyle ilgili herhangi bir tereddüt oluşturmak doğru değildir. Okunan ezanlar da kılınan namazlar da geçerlidir. Ancak başta da ifade ettiğimiz gibi, esas olan ezanı tek kişinin okumasıdır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

EZAN DUASI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

CUMA NAMAZINI EVDE KILARKEN EZANDAN SONRA 30 DK. BEKLEMELİ MİYİZ?

MÜEZZİNİN EZAN DUASINI SESLİ OKUMASI, CEMAATİN DUAYA AMİN DEMELERİ BİD’AT MIDIR?

EFENDİMİZE GETİRİLEN SALAVAT’IN ÖNEMİ VE “BANA SALAVAT GETİRMEYENİN BURNU SÜRTÜLSÜN…” SÖZÜNÜ (HADİSİNİ) NASIL ANLAMALIYIZ?

SALATEN TÜNCİNA DUASININ FAZİLETLERİ NEDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz