“Hidayet Allah’tandır.” sözü nasıl anlaşılmalıdır?

65
0
Paylaş

Değerli Kardeşim,

Hayır ve şerrin Allah’tan olması cihetiyle, insanları hidayete erdiren ve dalalete düşüren ancak Odur. İnsanlar birbirinin hidayet ve dalaletine sadece sebep olurlar. Hidayet ve dalaleti Cenab-ı Hakk’ın yaratmasını yanlış anlayan bazı kimseler, “Hidayet Allah’tandır, o nasip etmedikten sonra insan doğru yola giremez.”diyerek, hem başkalarını ikaz ve irşat etme yolunu kapatmakta hem de kendilerini kusurlarında mazur göstermek istemektedirler.

Önce şunu belirtelim: Cenab-ı Hakk’ın dilediğine hidayet buyurması caizdir. İnsanları saadete erdiren ve şekavete düşüren ancak o dur. Lakin yüce Rabbimizin bir kulunda dalalet yaratması, o kulun kendi cüzi iradesini kötüye kullanması sebebiyledir. Yoksa, kul kendi kabiliyetini dalalet yoluna yöneltmedikçe, Cenab-ı Hak onu o yola sevk etmez. Aynı durum hidayet için de söz konusudur. Nasıl ki insan rızık için gerekli bütün teşebbüsleri yaptıktan ve sebeplere başvurduktan sonra neticeyi Allah’tan bekler. Zira Rezzak (rızık verici) ancak Odur.

Allah’ın dilediğine hidayet vermesi ise, hidayet şartlarına riayet eden kimseye, dilerse hidayet vermesi demektir. Yoksa, “hidayet için gerekli hiçbir sebebe riayetin gerekmediği” manasına gelmez. Bu düşünce tarzı rızık misalinde, tarlaya tohum ekmeden mahsul beklemeğe benzer. 

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilen Sorular:

ENAM SURESİNE GÖRE ALLAH, BİR KISIM İNSANLARIN HİDAYETİNE MANİ Mİ OLUYOR? BU İRADEYE KARIŞMAK OLMAZ MI?

CÜZİ İRADENİN ETKİSİ NEDİR? HER ŞEYİ ALLAH VERDİĞİNE GÖRE, İNSANA VERİLEN CÜZİ İRADENİN NE ÖNEMİ VARDIR?

CENNETİN TABAKALARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

İNSAN KENDİSİNİ NASIL GELİŞTİREBİLİR ?

MÜSLÜMAN OLMAYANLARA DUA EDİLİR Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz