Hanımların Fotoğrafı Çekilir mi?

49
0
Paylaş
Hanımların Fotoğrafı Çekilir mi?

Tesettürsüz hanımların fotoğrafı veya fotoğraf çektirmek konusunda farklı endişeler vardır.Fotoğrafı ikiye ayırmak gerek. Canlıya âit fotoğraflar, cansıza âit fotoğraflar.

Canlıya âit fotoğraflar, ya yaşayacak şekilde boy resmi olur, yahut da yaşamayacak şekilde yarım resim olur. Yaşamayacak şekilde yarım, yahut da bakınca seçilemeyecek kadar küçük olursa mahzur yoktur denebilir. Ancak boy resim ve fotoğraflarına (bir ihtiyaç olmaksızın) cevaz verilmemiştir.

Cansıza âit resimlere, yâni manzaralara gelince, bunun câiz olduğu kesindir. Çiçek, göl ve orman manzaraları gibi görüntüler çekilebilir, evlerin belli yerlerine asılıp ilâhî kudret takdirle seyredilebilir.

Canlıya âit boy resimlerini, (insan, hayvan ve diğer canlı varlıklar gibi) odanın duvarına asıp, bakınca tümüyle görünür halde bırakmak, bu odada namaz kılmayı mekruh hale getirmek demektir.

Resim konusundaki hadislere dikkat ederek fotoğrafın caiz olmadığını söyleyen âlimler bulunduğu gibi, fotoğrafın hadislerdeki resimle aynı olmadığını söyleyenler de vardır. Gereksiz fotoğraflardan uzak durmak ve mekânlarımıza fotoğraf asmamak en ihtiyatlısıdır.

Hanımların Fotoğrafı Meslek Gereği Çekilir mi ?

Zenaatınızı, tesettürsüz hanımların fotoğrafı veya açık saçık kişilerin fotoğrafını çekip basma dışında yapabiliyorsanız yaparsınız, yapamıyorsanız başka bir helal kazanç buluncaya kadar bunu yaparsınız.

Hanımların Fotoğraf Paylaşması Doğru mu?

Fotoğraf, kendi sahibinin elinde bile yarın ne olacağı belli olmayan bir sürece girmektedir. Bu nedenle temkinli davranmak gerekir. Hanımların fotoğrafı çektirmemeyi terci etmelerini, çektirirlerse zararsız bir fotoğraf çektirmelerini, çektirdiklerini de arkadaşları ile de olsa paylaşmamalarını tavsiye edilir.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

İlginizi Çekebilecek Benzer Sorular:

BABANIN HARAM KAZANCI ÇOCUĞUNA HELAL MİDİR?

İNTERNET ORTAMINDA BİRİNCİ BAKIŞ HELAL İKİNCİSİ HARAM MI? KARŞIMIZA UYGUNSUZ REKLAMLAR ÇOK ÇIKABİLİYOR.

BOŞANMAK İSTEYEN KADINA CENNET KOKUSU HARAM MIDIR? BU SÖZ HADİS MİDİR?

DİNİMİZDE MÜZİĞİN YERİ NEDİR? MÜZİK, ÇALGILI İLAHİ DİNLEMEK HARAM MIDIR?

BENİ SARHOŞ ETMEYECEK KADAR İÇECEĞİM AZICIK BİR ALKOL DE HARAM MIDIR? SENEDE 2-3 DEFA, KAPALI ORTAMLARDA, KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEYECEK KADAR İÇİYORUM. BU DA GÜNAH MIDIR?

Paylaş

Bir yorum yaz