Haksızlık Karşısında Kişi, Hakkını Karşısındakini Döverek Alırsa Ahirete Hak Kalır mı?

Paylaş
Haksızlık

İnsan başkasına haksızlık yapmaktan sakınacağı gibi, başkalarını haksızlık yapmaktan da alıkoymağa çalışmalıdır. Bu bir görevdir. Şu var ki, kendimize yahut bir başkasına yapılan haksızlığı giderme konusunda bazı İslamî ölçüler vardır. Bunlara uyulması gerekir.

Mesela, bir kötülük, bir haksızlık görüldüğünde onun el ile olmazsa dil ile önlenmesi, o da olmazsa kalben o işe karşı olmakla mukabele edilmesi Peygamberimiz (asm)’in bir emridir. Bu hadis-i şerifi yetkili alimlerimiz şöyle açıklamışlardır: Münkeri, yani kötülüğü el ile men etmek devletin ve diğer yetkililerin vazifesidir. Dil ile men etmek ise alimlerin, bu konuda bilgi sahibi olan kişilerin vazifesidir. Elinde bir yetki olmayan, o kötülüğü dil ile önleyecek ilim gücünden de mahrum bulunan kimseler ise kalpleriyle buğz edecekler, yani o kötülüğe iç alemlerinde karşı çıkacaklardır.

Haksızlık yapan kişiyi dövmek veya zor kullanmak doğru değildir. Hak etmediği bir ceza ile cezalandırmak kul hakkına sebep olur. Buna göre, bir haksızlığa maruz kalındığında onun izalesi için yetkili makamlara müracaat etmek, o kötülüğü önleme gücüne sahip kişiler varsa onların devreye girmesini sağlamak gerekir. Bütün bunların bir sonuç vermediği hallerde ise, kişinin o hakkını alması mahşer meydanındaki büyük hesap gününe kalmış demektir. Hakkını helal etme meselesine gelince, bu bir fazilettir; kişi kendi hukukuna karşı yapılan tecavüzleri dilerse affedebilir.

Mümin kardeşinden gördüğü bir kötülüğe karşı, misliyle yahut daha fazlasıyla mukabele etmeyip af yolunu tutanlar, bunun büyük ücretini ahirette mutlaka görürler. Ancak haklarını isteme hakları da saklıdır. Tercih, kişinin kendisine kalmıştır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

VİRÜS VARKEN DIŞARI​ ÇIKMAK KUL HAKKI MI?

NİŞANI ATMAK KUL HAKKI OLUR MU?

SINAVLARDA KOPYA ÇEKMEK VEYA KOPYA VERMEK CAİZ MİDİR? KOPYA ÇEKMEK KUL HAKKI MIDIR VE KOPYA ÇEKMEKTEN DOLAYI GİRECEĞİ İŞTEKİ KAZANCI HARAM OLUR MU?

TELİF, TERCÜME VE TELİF HAKKI NE DEMEKTİR? KORSAN CD VE KİTABI FOTOKOPİ ÇEKTİRMEK CAİZ Mİ? KORSAN CD VEYA KİTAPLARI ALMAK KUL HAKKINA GİRİYOR MU?

RANDEVUSUZ MUAYENE OLMAK KUL HAKKI MIDIR?

Paylaş

Bir yorum yaz