Hacda Vefat Edenleri Almak İçin Ücret Alındığı Doğru mudur?

50
0
Paylaş
Hacda Vefat Edenleri Almak İçin Ücret Alındığı Doğru mudur?

İslam’da asıl olan, ölen kişinin öldüğü yere defnedilmesidir. Özellikle hacda ölen bir kimsenin “cennetu’l-mualla” veya “cennetu’l-baki”de defnedilmesi bin canla arzu edilen şeydir. Hacı‘ların pek çoğunun bunu arzu ettiğini düşünüyoruz.

– Ayrıca o sıcak bölgede ölenlerin daha kısa zamanda çürümeleri söz konusudur. Cenaze işlemlerinin ve taşınma zamanının uzun sürmesi, bu konuda önemli bir risktir. Bunu da nazara almak gerekir.

– Bununla beraber, bazı hacıların cenazelerinin kendi memleketlerine taşındığı de bilinen bir gerçektir. Demek ki bu da olabiliyor.

“Çok nadiren Hacı adayların naaşları para karşılığında ailelerine verildiği.”bilgisinin doğru olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bu ifadeden sanki, naaşı vermek için bir pazarlık yapılıyor ve anlaşmaya göre ölünün naaşı sahibine âdeta satılarak karşılığında bir miktar para alındıktan sonra ölünün naaşı sahiplerine veriliyor.

Bu konu olsa olsa “uçak parası” gibi bir şeyler alındığı için bu gerçek çarpıtılarak “naaşın parası” şeklinde bir iftiraya dönüştürülmüş olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak:Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

HACCA GİTMEK YERİNE FAKİRLERE YARDIM ETSEK OLMAZ MI?

HAC’ DA ŞEYTAN TAŞLAMANIN HİKMETİ NEDİR?

MEHİR OLARAK HAC MASRAFLARI İSTENEBİLİR Mİ?

HAC SURESİ 52 VE 53. AYETLERE GÖRE PEYGAMBERLER VESVESEYE Mİ DÜŞÜYOR? AÇIKLAR MISINIZ?

Paylaş

Bir yorum yaz