GDO’lu Gıda Yemek Dinen Caiz mi ?

Paylaş
GDO'lu gıda nedir?

Yüce Allah (c.c.) “Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan maddelerin helâl ve tayyib (temiz) olanlarından yiyin” (Bakara, 2/168) buyurmak suretiyle tüketilecek gıdaların helal olması yanı sıra “tayyib” (temiz, güzel, doğal, özü bozulmamış, iyi ve yararlı olan şeyler) olmasını da istemiştir.
Buna göre içeriğinde domuz geni bulunan GDO’lu gıda hem üretimi hem de tüketimi haramdır. Bunun dışındaki GDO’lu gıda üretimi ve tüketimi hakkında konuya gıda güvenliği ekseninde yaklaşılması daha isabetli gözükmektedir.

GDO’lu Gıda Konusunda İslam Ne Diyor ?

Kur’an-ı Kerim’de “Allah’ın yaratışını (fıtratı) bozanlar, şeytanın dostu olup hüsrana uğrayanlar…”  (Nisâ 4/119) olarak nitelendirilir.

Genetiği değiştirilen bir gıdanın vereceği zararın derecesine göre, bunu yapmak mekruh veya haram olur. Bu nedenle Allah’ın kulları için yarattığı helal nimetleri zararlı hale getirmek, hem Allah hakkını hem de kul hakkını ihlal etmek anlamına gelir. Bunu yapanın tevbe etmesi gerektiği gibi, zarar verdiği bütün insanlardan da helallik alması gerekir. Yoksa hesaplaşma ahirete kalmış demektir.

İnsana vereceği zararın durumuna göre, böyle bir hayvanın etini veya meyveyi yemek haram veya mekruh olur. Ancak bu gıda, tahlil sonucu insan vücudu için zararlı unsurlar taşımazsa helâldir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

AĞIZDA KALAN YEMEK ARTIĞINI YUTMAK NAMAZI BOZAR MI ?

YEMEK YERKEN SÜNNET OTURUŞ NASIL OLMALIDIR?

ALLAH, NEDEN GÜNAHKÂR İNSANLARA BU DÜNYADA MAL MÜLK VERİYOR; HEDEFLERİNE ULAŞTIRIYOR? ?

DİNLER BİRBİRLERİNİN KOPYASI MIDIR?

AHLAK İLKELERİ İLE İLGİLİ AYETLER HANGİLERİDİR ?

Paylaş

Bir yorum yaz