Fazla Yemekleri Atmayıp Hayvanlara Vermeniz Bile Ölülerinize Yarayacaktır, Diye Duydum, Doğru mudur?

Paylaş
Hayvanlara

Fazla yemekleri atmayıp hayvanlara vermek güzel bir davranış ve sadaka olup sevabı vardır. Nitekim anne ve babaların da çocuklarının yaptığı hayırlardan hissesi olduğu için, bu söz doğrudur. Yani bir evlat hayırlı bir amel yapıp sevab kazandığında, bundan anne-baba da hisse alır.

Örneğin, bir hadiste sürekli ecir kaynağı olan ameller şöyle belirlenir:

“İnsan öldüğü zaman amel işlemesi kesilir. Ancak üç şey bundan müstesnadır. Sadaka-i cariye, kendisinden yararlanılan ilim veya kendisine hayır dua eden salih çocuk.” (Dârimi, Mukaddime, 46).

Peki, Diğer Amellerimizin Sevabı da Ölülerimize Ulaşır mı?

Bazı ibadet ve taatların ölen bir kimse adına yapılması mümkün ve caizdir. Bunların sevabı ölüye ulaşır. Ölü nâmına verilen sadakalar başta gelir. Hz. Peygamber (asm)’e bir adam gelerek şöyle demiştir:

“Ey Allah’ın elçisi! Annem ansızın öldü, vasiyet de etmedi. Öyle sanıyorum ki, konuşmuş olsa sadaka verilmesini vasiyet ederdi. Acaba onun adına ben sadaka versem, anneme sevap olur mu?” demiş. Hz. Peygamber; “Evet” cevabını vermiştir.” (Buhârî, Cenâiz, 95; Vesâyâ, 19; Müslim, Zekât, 51; Vasiyye, 12, 13; Ebû Dâvud, Vesâyâ, 15; Nesâî, Vesâyâ, 7).

Hanefilere göre, bağışlanan her çeşit ibadetin sevabı ölülere ulaşır. Ancak ölen kimse namına zekât, adak, hac gibi mali yönü olan ibadetleri ifa etmek mümkün ise de; namaz, oruç gibi ibadetleri onun namına ifa yeterli değildir. Bunların bizzat hayatta iken ifası gerekir. Çünkü bu ibadetler, ferdi, beden ve ruh bakımından olgunlaştırır, olumlu etkileri bizzat bunları yapanların kendilerinde görülür. Başkalarının bunları yapmasıyla asıl yükümlü üzerindeki fayda sağlanmış olmaz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Hayvanlar Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

HAYVANLAR DA ALLAH’I ZİKREDER MI?

EVDE HAYVAN BESLENİR Mİ?

HAYVANLARIN MAHŞERDEKİ DURUMU NASIL OLACAK ?

HAYVANLARA İYİLİK YAPMANIN SEVABI VAR MIDIR?

HAYVANLARI KISIRLAŞTIRMAK CAİZ Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz