Ezan Sesi Duymayan Nasıl Namaz Kılar?

48
0
Paylaş
Ezan Sesi Duymayan

Ezan sesi duymayan namazını kılabilir. Bulunduğunuz muhitte bir cami veya mescitte ezan hoporlörsüz de olsa okunmuşsa, ezan sesini duymak zorunda değilsiniz; ezan sesi her yere ulaşmayabilir. Ancak bulunduğunuz muhitte cami veya mescit yok ise, ezan ve kamet getirmeniz sünnettir.

Elektronik saatlerin okuduğu ezan geçerli değildir. Almanya’da mescitler mevcuttur, o mescitlerde okunan ezanı duymasanız da fark etmez, mesul olmazsınız. Ancak bulunduğunuz muhitte mescit veya cami yok ise, ezan ve kamet getirmeniz sünnettir. Getirmeseniz de günah işlemiş olmazsınız; yalnızca sünnet sevabından mahrum kalırsınız.

Ezan Sesi Duymayan Kişinin Nasıl Namaz Kılacağı Hakkında Hüküm nedir?

Ezan sesi duymayan kişinin namazı ile ilgili fıkıh kitaplarındaki hüküm şöyledir: “Köyde evinde namaz kılan kimse, bakar; köyünde ezan ve ikamet okunan bir mescit varsa, artık kendisinin ezan okumasına gerek yoktur. Köyünde böyle bir mescidi yoksa, onun durumu, yolculuk halinde bulunan kimsenin durumu gibidir. (Yani farz namazları kılarken hem ezan, hem ikamet okuması sünnettir).”

“Kasaba, köy ya da şehrin bağ ve bahçelerinde bulunuyorsa, bakılır: Bulunduğu yer kasabaya yakınsa, orada okunan ezanla yetinir; sadece ikamet getirerek namazını kılar. Şehre ya da kasabaya uzaksa, hem ezan, hem de ikamet okuması sünnettir.”
“Burada uzaklık ve yakınlığın genel ölçü ve anlamı şudur: Şehir, kasaba ya da köyde okunan ezan sesi onun bulunduğu bağ ve bahçeye geliyorsa, yakın sayılır; duyulmuyorsa uzak sayılır.” (El-Hulasa, Fetavâ-yi Hindiyye).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Ezan Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

EZANA SAYGI SEVAP KAZANDIRIR MI?

EZAN OKUNURKEN KONUŞMAK HARAM MIDIR?

EZANIN LÜGAT MÂNASI NEDİR?

EZAN DUASI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

EZAN OKUNMADAN (YANİ VAKİT GİRMEDEN AZ ÖNCE) KILINAN NAMAZ KABUL OLUR MU?

Paylaş

Bir yorum yaz