Evimi nasıl medrese gibi yapabilirim? Nur medresesinin şartları nedir, nasıl yaparım?

24
0
Paylaş

Öncelikle ev ortamına karşı bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Çünkü evleri, sadece yeme-içme ve yatma gibi dünyevi ihtiyaçların giderildiği bir yer olarak değil; aynı zamanda mescit ve medrese gibi de görerek ona göre davranmak ve aile ortamını birer manevi sığınağa çevirmektir. Bunu hane halkı ile sağlayabileceğiniz gibi; sizinle birlikte Nur eserlerini okuyacak veya dinleyecek bir iki komşu veya akraba ile de sağlayabilirsiniz.

Bu bakış açısını hayata çevirmek için de bazı davranış biçimlerine azami riayet etmek gerekir. Birincisi ve en önemlisi; başta namaz olmak üzere, evleri diğer ibadetler, dini sohbetler, zikir ve tefekkürle manen zenginleştirmektir. Aile efradının kendi arasındaki sohbetleri çok önemlidir. Ailede sohbet konusu; ağırlıklı olarak dünyevi hayatın nimetleri, keyfi, zevki vb. olursa, çocuklara vereceğiniz tavsiye ve dini öğütler tesirsiz kalacaktır. Bunun için anne baba kısaca haneye, manevi bir atmosfer kazandırmalıdır.

Bir medrese olarak gördüğümüz evimizde, ibadet ve tefekkürle elde edilebilen manevi hazların alınmasını engelleyen medeniyet fantaziyelerini kullanmayı asgari düzeye indirmektir. Çünkü “medeniyet fantaziyeleri” denilen TV’ler, diziler, sosyal medya, manevi lezzetlerin yerini aldıkları için kişiler, ibadetlerini ihmal ettikleri gibi; Kur’an, hadis, tefsir, fıkıh gibi eserleri de okumak istemiyorlar veya çok az okuyorlar. Ayrıca medeniyet fantaziyeleri, paylaşıma, muhabbete, sohbete dayalı aile ortamını da zedeliyor.

Üçüncüsü: Aile düzeninin korunması, dağılmaktan kurtulması ve ailenin “sıcak yuva” olabilmesi ve aile efradının dışarıdan kaçarak aileyi sığınak olarak görmesi için çocukların ev ortamını sevmesi gerekir.

Dördüncüsü: Anne-babanın kendi arasında sağlıklı bir iletişime sahip olması ve iyi geçinmesi aile yuvasının sıcaklığına katkı sunar. Karı-koca, mümkün olduğu kadar gerginlikten uzak ve kendi fıtratlarına uygun davranırlarsa, çocukları da olumlu etkileyecektir. Ve aileye daha fazla bağlanmalarına neden olacaktır.

Günümüzün hayat şartları içinde bu anlatılanların uygulamasının kolay olmadığı bir gerçektir. Fakat insan, doğru bildiği ve kabul ettiği o gerçeklere; hayatı boyunca bir ideal şeklinde yükselmeye gayret eder. Küçük adımlar zamanla büyük hayatlara dönüşür. Hem “Bir şey tamamıyla elde edilmezse, bütün bütün terkedilmez.”

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

RİSALE-İ NUR NASIL BİR TEFSİRDİR, BEDİÜZZAMAN KİMDİR?

RİSALE-İ NUR’U ANLAMADA BAKIŞ AÇIMIZ NE OLMALI?

İSTİŞARE VE İSTİHARE KAVRAMLARINI, RİSALELERLE AÇIKLAR MISINIZ?

HAKİKİ NUR TALEBESİ OLMAMIZ İÇİN HANGİ PRENSİPLERİ UYGULAMAMIZ GEREKİR?

RİSALE-İ NUR OKUYANLAR İMANLA KABRE GİRER Mİ?

Paylaş

Bir yorum yaz