Et ve süt ürünlerinin beraber tüketilmesi sakıncalı mı?

73
0
Paylaş

Değerli Kardeşim:

Bu konuda elde ettiğimiz bilgi şöyledir:“Et ve sütün beraber kullanılmaması konusuna, Tevrat üç farklı yerde değinmiştir.Alaha’ya (Tanrı’ya) göre, et ve süt üç şekilde bir arada kullanılamaz.

1. Et ve süt bir arada yenilemez.

2. Et ve süt bir arada herhangi bir şekilde pişirilemez.

3. Et ve sütün beraber pişirildiği herhangi bir yemekten, (örneğin evcil hayvanlara yedirmek, bu yemeği satıp para kazanmak gibi) herhangi bir amaçla yararlanılamaz.Şehita (usule göre kesim) gerektiren her türlü hayvan et sınıfına girer. Dolayısıyla, etle ilgili her kural, tavuk ya da herhangi bir kuş için de geçerlidir. Yani süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemelidir. Et suyu ve yağları da aynı şekilde et sınıfındadır. Balıklar ise et sınıfına girmez.

Et yedikten sonra, sütlü herhangi bir şey yiyebilmek için en az altı tam saatin geçmesi gereklidir. Sütlü herhangi bir yiyecekten sonra ise ağız çalkalanıp, masa örtüsü ve kapkacak değiştirildikten sonra etli bir yiyecek yenilebilir. Fakat sindirimi süt, muhallebi vb. yiyecekler kadar kolay olmayan, börek, pizza vb. sütlü yiyeceklerden sonra ideal olarak bir saat beklenmelidir. Aynı masada oturan iki kişiden biri etli yerken, diğeri sütlü yememelidir.” (Şemot 23:19, Şemot 34:26, Devarim 14:28)

Bu bilgiden anladığımız şudur:Yahudilikte sağlık bakımından değil, başka sebeplerle bu kurallar konmuştur. Sağlık sebebiyle olsaydı et yedikten sonra süt ve sütlü altı saat sonra yenirken, sütlü yedikten sonra beş on dakika sonra et yenmezdi. Diğer bazı yasakların da yemek ve içmekle alakası yok.Et ve süt ürünlerinin birlikte tüketilmesi İslam’da yasak değildir. Bu yüzden tüketilmesi haram veya mekruh denemez.Eğer beslenme uzmanları her bünye için bunun zararlı olduğunda ittifak ederlerse yine İslam’ın “hayatı koruma” ilkesine dayalı olarak yenmesi –zararın kesinlik durumuna göre- mekruh veya haram olur.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilenler:

BAL VE BALIN ŞİFA OLUŞU İLE ALAKALI HADİS VE AYETLER VAR MIDIR?

ANNE KENDİ SÜTÜNÜ SATABİLİR Mİ?

TİN SURESİNDE İNCİR ÜZERİNE YEMİN EDİLMESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

ENERJİ VEREN İÇECEKLERİ, MALT İÇECEKLERİ İÇMEK HELAL MİDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz