Esmaların faziletlerini ve ebced değerlerini nasıl öğrenebilirim?

Paylaş

Ebced, Arap alfabesindeki harflerin kolaylıkla hatırda kalması için düzenlenen bir harf dizisi ile bu harf dizisinin her birine tekabül eden bir rakam değeri sistemi ve diziyi oluşturan sekiz kelimenin ilkinin adıdır. Harflerin her birine 1’den 1000’e kadar matematik değerler verilmiştir.

Ebced harf tertibinde harflerin sayısal değerleri şöyledir: Elif: 1, Ba: 2, Cim:3, Dal:4 Hevvez: He: 5, Vav: 6, Ze: 7 Hutti: Ha: 8, Tı: 9, Ya: 10 Kelemen: Kef: 20, Lam: 30, Mim: 40, Nun: 50 Se’fes: Sin: 60, Âyn: 70, Fe: 80, Sad: 90 Karaşet: Kaf: 100, Rı: 200, Şın: 300 Te: 400 Sehaz: Se: 500, Hı: 600, Zel: 700, Dazığ: Dad: 800, Zı: 900, Ğayın: 1000. (1)

‘Cifr’ veya ‘Ebced’ denen hesap:
a- Kitabımız Kur’an’da yoktur.
b- Peygamber aleyhisselamın sünnetinde yoktur.
c- Bu iki kaynakta olmadığında ihtilaf yoktur.
Bunun dışında nerede ve kimde olursa olsun bir din kaynağı, dine yön verme malzemesi ebediyen olamaz. Daha çok Mehdi aleyhisselam ve ahir zaman fitneleri etrafında yoğunlaşan meşhurlar ve özellikle Şia’da muteber bir uygulamadır. Bir tür bulmaca gibi de kabul edilebilmektedir. Bazen tuttuğu ileri sürülecek olursa, sihrin ve büyünün de bazen tuttuğunu unutmamak gerekir. (2)

Netice olarak söylemeliyiz ki: Ebced hesabı geleceği keşfetmeye yeterli bir kaynak değildir. Gelecek Allah’ın ilminde, iradesinde ve kudretindedir. Allah bildirmedikçe hiçbir kimse, hiçbir hesaplamayla yarının ne olacağı hakkında bir ön bilgiye veya tahmine sahip olamaz. (3)

Kaynak(1): Sorularla İslamiyet

Kaynak(2): Fetva Meclisi

Kaynak(3): Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

HADİSLERİN UYDURMA OLMADIĞINI NEREDEN ANLARIZ?

HAYIRLI BİR EŞ İÇİN KUR’AN-I KERİM’DE DUA VAR MI?

NAMAZ İLE İLGİLİ BÜTÜN AYETLER HANGİLERİDİR, SURE VE AYET OLARAK SÖYLER MİSİNİZ ?

EVLİLİĞİN AMACI CİNSELLİK MİDİR?

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz