Eşlerden Biri Dinden Çıktıktan veya Küfre Düştükten Sonra Nikah Düşer mi?

193
0
Paylaş
dinden çıktıktan

İslamdan çıkmaya irtidat denilir. İrtidatla birlikte evlilik akdi fesh olur. Ancak mürted dinden çıktıktan sonra tekrar İslâm’a döner ve her iki taraf evliliklerini sürdürmek isterse, yeniden bir nikâh akdi ve mehir söz konusu olmaz. Ancak Hanefiler, kocanın irtidadına bağlı boşanmayı bâ’in talak olarak kabul etmişler ve yeniden islama dönmesi durumunda tekrar nikah yapılması gerektiğine hükmetmişlerdir.

Müslüman olan karı kocadan biri dinden çıkarsa, çıktıktan sonra derhal ayrıl­mış olurlar, bu talâk anlamında değil, firkat anlamındadır. İster cin­sel temastan önce, ister sonra irtidad meydana gelsin farketmez, an­cak cinsel temastan sonra ise ve murted olan da koca ise, kadına tam mehir verilir. Cinsel temas meydana gelmeden murted olmuşsa, yarım mehr verilir. Murted olan kadın ise ve cinsel temastan sonra irtidad vuku’ bulmuşsa, tam mehir alır. Cinsel temas vuku’ bulma­dan irtidad etmişse, hiç mehr gerekmez.

Karı koca ikisi birden irtidad eder ve yine birden İslâm’a dö­nerlerse, istihsanen nikâhları devam eder. Ama irtidaddan sonra yal­nız biri İslâm’a dönerse, birbirinden ayrılmış olurlar. (El-Kâfi – Hâkim-i Şehîd Mervezî)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

TERAVİH NAMAZI TEK BAŞINA KILINABİLİR Mİ?

MÜSLÜMANLAR MÜSLÜMAN OLMAYANIN HAKKINI YERSE KUL HAKKI OLUR MU?


ERKEK VE KADINLAR BERABER DERS ÇALIŞABİLİR Mİ?

EVLAT REDDETME DİYE BİR ŞEY VAR MI, HÜKMÜ NEDİR?

KAPANMAK İSTİYORUM AMA ANNEM İZİN VERMİYOR, NELER YAPABİLİRİM?

Paylaş

Bir yorum yaz