Eşimin ailesi dini hassasiyet gözetmiyor, ne yapmalıyım?

20
0
Paylaş

Evlilikte, ailelerin kültürel ve dini hassasiyet açısından birbirine denk olup olmamasından kaynaklanan uyumsuzluktan dolayı zor durumda olduğunuzu; dini hassasiyetleriniz, evlilik sorumluluklarınız, vicdanınız ve ebedi hayat arkadaşınıza olan sevginiz arasında kaldığınız anlaşılıyor. Unutmayalım, evlilik hayatında ölümden başka her şeyin çaresi vardır. Ümitsizliğe kapılmadan, en uygun çözüme odaklanmak inşallah size huzuru ve aile saadetini getirecektir.

Dini duyarlılığınızdan dolayı, kocanızın ailesi ile ilgili yaşadığınız sıkıntıları kocanıza uygun bir zamanda yumuşak bir üslupla anlatabilirsiniz. Mesela, birlikte olduğunuzda içki içmemeleri, sizin dini yaşantınıza müdahale etmemeleri konusunda o da ailesini uyarabilir. Tüm bunlar, iyi niyetle ve güzel bir üslupla ifade edildiğinde karşılığını bulacaktır.

Kocanızın ailesi ile daha iyi ve yakın ilişkiler kurmanız, ziyaret edip, sevgilerini kazanmanız onların dini hassasiyet hususunda duyarlılıklarını artıracaktır. Böylece hatalarını anlayıp, sizi “yobaz” olarak değil, İslam’ın güzelliğini sergileyen bir “rol model” olarak göreceklerdir.

Çocukları korumanın yolu ise, onların dede ve ninelerinden uzak kalması değildir. Çünkü çocukların ruhsal ve manevi gelişimini etkileyen çok sayıda faktör var: Anne-babanın söz ve davranışları, TV, sanal medya, çevre, okul, arkadaşlar vb. Yani çocuklar sadece bir açıdan etkilenmiyorlar. Siz, onları manevi açıdan terbiye eder ve bilinçlendirirseniz, başkalarında gördükleri onları çok etkilemeyecektir. Burada önemli olan sizin karı ve koca olarak söz ve davranışlarınızla onlara güzel örnek olmanızdır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

CİNSELLİK KONUSUNDA DİNİMİZİN HERHANGİ BİR ÖNERİSİ VAR MIDIR?

CİNSEL GÜÇ İÇİN VİAGRA KULLANMAK CAİZ Mİ?

CİNSEL İLİŞKİDE SINIRLAR NELERDİR VE ORAL YOLLA YAPILAN UYGULAMALAR CAİZ MİDİR?

RÜYADA İHTİLAM OLMAK, CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEK ORUCU BOZAR MI?

EŞLERİN CİNSEL HAYATLARINI BİR UZMANLA PAYLAŞMALARI DOĞRU MUDUR?

Paylaş

Bir yorum yaz