Duayı Çoğaltıp Dağıtmak Bir İlim midir?

56
0
Paylaş
Duayı Çoğaltıp Dağıtmak Bir İlim midir?

Duayı çoğaltıp dağıtmak, fal, kehanet, uğursuzluk gibi hertürlü hurafelerden uzaktır saf ve nezih olan İslâm inancı. Hiçbir faydası olmayan, aksine, Müslümanların sağlam itikadlarına zarar veren, kişinin hak ve hakikate olan bağlılığını zedeleyen inançlar hiçbir şekilde müsamaha ile karşılanmaz, onların yayılmasına göz yumulmaz.

Duayı Çoğaltıp Dağıtmak İstemeğen Uğursuz mudur?

Duayı çoğaltıp dağıtmak gibi ve benzeri yazılara ve mesajlara itibar etmemek gerekir. Dinimizin emirleri bellidir. Bunun dışındaki mektup ve yazılardan, mesajlardan ve rüyadaki bilgilerden sorumlu değildir. Bu gibi şeylerden uğursuzluk gelmez.

Herhangi Bir İlime Denk Midir Duayı Çoğaltıp Dağıtmak?

Duayı çoğaltıp dağıtmak gibi uğursuzluk görüşü ne ilimle, ne de akıl ve gerçekle bağdaşmaz. Sadece kişinin bazı zaaflarına mağlûp olmasından ve o zaafın arkasından sürüklenerek vehmini doğrulamak için bahane aramasından ibarettir. Çünkü bir şeyi uğursuz saymakta belâyı beklemek vardır. Meselâ bacasına baykuş konan adam başına bir belâ geleceği zannına kapılır ve onu bekler. Burada ilâhî rahmetten ümidi kesme olduğu gibi, kadere imanın zayıflığı da ortaya çıkmaktadır.

İnsanın bir işin hayır veya şer olup olmadığını, menfaat veya zararını kestiremediği, yapıp yapmamada tereddüt ettiği meselelerde, bazı şeyleri uğursuz sayarak ona göre hareket etmek yerine istişarede bulunması, ehil kimselerin görüşünü alması tavsiye edilmiştir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

HADİS-İ ŞERİFLERİN DOĞRU OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

”YAĞMUR YAĞARKEN YAPILAN DUA RED OLUNMAZ” DİYE BİR HADİS VAR MIDIR?

GÖKTEN BİR MELEK SESLENECEK, BU MEHDİ’DİR, DİYECEK ANLAMINA GELEN BİR RİVAYET VAR MIDIR?

HADİS-İ KUDSİ İLE AYETLER VE DİĞER HADİSLER ARASINDA NE FARK VARDIR?

HADİSLERİN UYDURMA OLMADIĞINI NEREDEN ANLARIZ?

Paylaş

Bir yorum yaz