Dua Ederken (Allah’ım) Sen Demek Caiz Mi?

Paylaş
Dua Ederken (Allah'ım) Sen Demek Caiz Mi?

Dua ederken (Allah’ım) sen demek caiz mi sorusunun temelinde duanın ehemmiyeti yatar.Dua: Seslenmek, çağırmak, yardıma çağırmak, Allah’a yalvarmak, O’ndan dilekte bulunmak, O’na yakarmak olarak ifade edilir. Dua etmek insanda fıtrî bir olgudur. Bu sebepledir ki, bütün dinlerde mevcuttur. Üstün bir varlığa inanan her insan şu veya bu şekilde dua ederek kendini güvende hisseder. İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok şeylerle karşılaşmakta, keder, sıkıntı, acz ve ümitsizliklere maruz kalmaktadırlar. Yüce Allah şöyle buyurur: “İnsana bir darlık dokunduğu zaman yanı üzere yatarken, otururken yahut ayakta bize yalvarır, ama biz onun sıkıntısını giderince sanki kendisine dokunan bir darlıktan ötürü bize hiç yalvarmamış gibi hareket eder. İşte aşırı gidenlere yaptıkları iş böylesine süslü gösterilmiştir.” (Yunus, 10/12)

Dua ettikten sonra insan gönlünde bir ferahlık ve serinlik hisseder. İsteğinin yerine getirileceği konusunda ümidi artar. Bu yönüyle dua, insana bir şifa ve rûhî bunalımlara karşı koruyucu bir sağlık tedbiridir. Bu nedenledir ki, dua etmeyen toplumlar rûhen çökmüş toplumlardır.

Dua Ederken Allah’a Sen Denir mi?

Dua ederken Allah’a “Sen” olarak hitap etmek, Allah’ın birliğini vurgulaması açısından son derece önemlidir. Kişinin kendi duyguları içerisinde hissedeceği yakınlık derecesini de gösterebilir. Yeter ki laubaliliğe sevk edecek şekilde “senli-benli” bir tavır sergilenmemiş olsun.Ayrıca, “Sen” hitabında bir büyüklük de sezmek mümkündür.

Buna göre, istediğimiz her talebimizi yerine getirmeye kadir bir Sultan-ı Zîşan’ın huzurunda olduğumuzu pekiştiren bir ifade olarak kendini göstermektedir. Ayrıca “Allah’ım!” diyerek duaya başlandığı zaman, Allah lafza-i celal tekil olduğu için O’na “sen…” şeklinde hitap etmek belagat kuralına uygun bir edebî ifade olmuş olur.

Dua Ederken Halimiz Nasıl Olmalıdır?

Bizler dua ederken, aczimizi bilerek ve Rabbimize sığınarak ellerimizi açmalıyız.Kullandığımız dil,kalbimizin aynasıdır.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Dua Konusunda İlginizi Çekebilecek Benzer Sorular:

İNSAN KENDİ KADERİNİ KENDİ Mİ BELİRLER, YOKSA ALLAH TARAFINDAN MI BELİRLENİR?

ALLAH NUR MUDUR? NUR ALLAH’IN MAHLUKUDUR, NE DEMEKTİR?

ALLAH’I HER GÜN GÖRMEK CENNETTE MÜMKÜN MÜDÜR?

ALLAH’IN CEMALİNİ KİMLER GÖRECEK?

DUA EDERKEN ALLAH’TAN NELER İSTENEBİLİR?

Paylaş

Bir yorum yaz