Dövme abdest geçirmiyor diyorlar, doğru mu? Tesettüre giren birinin dövme yaptırması sakıncalı mıdır?

Paylaş

Öncelikle, dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusülde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun, bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.

Bilerek veya bilmeyerek böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah’tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. Ve inşallah da kabul edilir.

Dövme yaptırmanın sakıncalı olup olmadığına gelecek olursak

En güzel şekilde yaratılan insanın asıl görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Hz. Peygamber Aleyhisselam, bu türden çeşitli uygulamalar yanında dövmeyi de yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah’ın lanet ettiğini bildirdi. Bir fiili işleyenin Allah tarafından lanetlenmesi onun haram olduğunu gösterir. (1)

Konu ile ilgili hadis metinlerinde sadece kadınların zikredilmesinin sebebi, Arap toplumunda bugün olduğu gibi daha çok kadınların dövme yaptırmasıdır. Dövme yaptırmanın dinî hükmü açısından kadınla erkek arasında fark yoktur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Dipnotlar:

bk. Buhârî, Libâs, 87; Müslim, Libas, 119-120

Paylaş

Bir yorum yaz