Dizi izlemek günah mıdır?

80
0
Paylaş

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şunu ifade edelim ki, dizi izlemek günahtır veya caizdir şeklinde genel bir hüküm yok. Onun içerik, konu, ses ve görüntü bakımından seyretmesi, caiz, haram ve sevap gibi farklı hükümler söz konusudur. Bu da bir takım şartlara bağlıdır.

Diziler eğer, tarihi, milli, ailevi ve sosyal gerçekleri içeriyorsa, bir takım dersler ve ibretler ortaya koyarak, seyircilerin akıllarını, milli manevi ve kahramanlık duygularını harekete geçiriyorsa, bunun hiçbir mahsuru yok aksine toplumu iyiye ve doğruya yönlendirdiği için faydalı ve yapıcıdır.

Ama eğer seyredilen diziler (yerli olsun yabancı olsun fark etmez), nefsin arzu ve isteklerine, harama, şiddete, isyana, kötü örneklere teşvik etmeye hizmet ediyorsa, sapık fikirleri yayıp aile değerlerini tahrip ediyorsa, derecesine göre, sakıncalı haram ve günahtır diyebiliriz.

Bir de eğlence amaçlı diziler vardır ki, bunların içinde caiz olanı olduğu gibi seyretmesinin caiz olmayanı da var.

Sporla ilgili programlara gelince, tesettüre uygun olmak ve aşırı zaman israfı olmamak kaydıyla seyretmek mubah sayılmaktadır.

Bunların dışında kalan, özellikle, toplumun inanç, ahlak, İslami örf ve adetlerine ters düşen, kötü örnekler veren dizileri seyretmek ise caiz görülmemektedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Paylaş

Bir yorum yaz