Çocukların hangi yaşa gelince yatakları ayrılır?

28
0
Paylaş

Değerli Kardeşim:

Bu meselenin esasını Peygamberimizin (a.s.m.) beyanları tespit etmektedir. Bazı hadislerde yedi yaşında, bazı hadislerde de on yaşında ayrılmaları emredilmektedir.Ebû Râfî (r.a.), Peygamberimizin (asm) âhirete irtihalinden sonra, kılıcının kabzasında bulunan bir sayfada besmeleden sonra şu hadisin okunduğunu bildirmektedir:

“Yedi yaşındaki erkek ve kız çocuklarının, erkek ve kız kardeşlerin yataklarını ayırın.”

Aynı meâlde Müstedrek’te şu hadis-i şerif rivayet edilmektedir:”Çocuklarınız yedi yaşına geldiklerinde yataklarını ayırınız.”

Dârekutnî’de yer alan hadis-i şerifte ise bu yaş sınırı farklı bir şekilde bildirilir:”Çocuklarınız on yaşına gelince yataklarını ayırınız.”

Aliyyü’l-Kari, “Çocuk yedi yaşında yataktan uzaklaştırılır.” hükmünü verirken şu açıklamayı da getirir:”Yani annesinin, kızkardeşinin ve diğerlerinin yatağından uzaklaştırılır. Çünkü bu yaş, çocuğun, kadın ve diğerlerini temyiz etme, ayırd etme yaşıdır.”İmam Nevevî ise bu hadisleri yorumlarken şu hükümleri ifade eder:”Kız ve erkek çocuklar on yaşına basınca onların yataklarını anne, baba, kız ve erkek kardeşlerinin yataklarından ayırmak vaciptir. Erkeğin erkekle, kadının kadınla aynı yatakta yatmaları aslâ caiz değildir; her biri yatağın birer kenarında olsa bile…”

Günümüz eğitimcileri bu konuda biraz daha sıkı hareket ederek, çocukların yataklarının ayrılması yaşını bir yaşına kadar indirmektedirler. Ancak sünnetin ölçüsü hiçbir zaman şaşmaz ve en isabetli olanıdır.Buna göre on yaşına gelmiş olan erkek ve kız çocukların yataklarının ayrılması ve ayrı ayrı yataklarda yatmaları icap eder. Sadece kızların erkeklerden değil, kızların kızlardan, erkeklerin de erkeklerden ayrılması, yataklarının ayrı olması gerekir. Bunun sayılamayacak hikmet ve faydaları bulunmaktadır.Kız ve erkek kardeşlerin odalarının ayırımı ise bazı şartlara göre mümkündür. Kız çoçukları on yaşını geçtikten sonra ağabeyleri ile aynı odada yatmaları bazı mahzurları getirir. Kız çocuğu yedi yaşından küçük ise aynı odada yatabilir.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilen Sorular:

CAMİDE ÇOCUKLARIN OYUN OYNAMASI CAİZ MİDİR?

ÇOCUKLARA İSİM VERİRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR? TUANA İSMİNİN MANASI NEDİR, İSLAMA UYGUN MUDUR?

ÇOCUKLARA OYUNCAK BEBEK VEYA OYUNCAK HAYVANLAR ALMAK CAİZ Mİ?

ÇOCUKLUK ARKADAŞI BAYAN OLAN BİRİSİYLE TELEFONDA KONUŞMAK VEYA YAZIŞMAK GÜNAH MI?

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

Paylaş

Bir yorum yaz