Çocuğun kırkıncı gününde mevlüt okutup şeker dağıtmak adet midir yoksa dinimizin bir emri midir?

52
0
Paylaş
mevlüt okutup

Mevlüt okutup Kur’an-ı Kerîm’in okunması doğan bebeğin salih bir evlat olması için yapılabilir. Ayrıca çevrede bulunan fakirlere sadaka dağıtılabilir. Bu iş çocuğun kırkıncı gününde yapılması şart değildir. Daha önce yapılabileceği gibi daha sonrada yapılabilir. Kişinin tercihine göre değişir. Ayrıca bu gibi merasimler de dinin bir emri gibi görülmemelidir.

Müslümanlar, çocukları dünyaya geldiğinde Allah’a hamd ve şükür maksadıyla isterlerse kurban keserler; çoluk-çocuk, eş-dostla güzel sohbetler yapar, tatlı ziyafetler hazırlarlar (1).

Mevlid-i Şerif Okumanın Sevabı Var Mıdır?

Mevlid, tevhidle ilgili bazı bilgileri vermekle başlayan daha sonra Hz. Muhammed’in (s.a.s.) hayatının bazı safhaları ile yüce ahlakını ve bir kısım mucizelerini anlatan dinî-lirik bir şiir mecmuasıdır. XV. asrın başında, Süleyman Çelebi tarafından “Vesiletü’n-Necat” adı ile yazılmış olan bu mecmuanın; ölüm, doğum, sünnet, nikâh gibi çeşitli vesilelerle yapılan toplantılarda, evlerde veya camilerde okunması zamanla âdet hâline gelmiştir.

Mevlüt okutup okunulması farz, vacip, sünnet veya müstehab değildir. Bu sebeple mevlit okumak veya okutmak dinî yönden yapılması gereken bir görev değildir.

Bu itibarla dinî bir zorunluluk olarak görülmediği sürece, evlerde veya camilerde mevlüt okutup okunulmasında bir sakınca bulunmamaktadır (2).

Kaynak (1): Sorularla İslamiyet
Kaynak (2): Diyanet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KÜÇÜK ERKEK ÇOCUĞUNA VEYA ERKEK BEBEKLERE ALTIN TAKMAK CAİZ MİDİR?

BEBEK DOĞDUKTAN SONRA NEDEN KULAĞINA EZAN OKUNUR?

AKİKA KURBANI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİR MİSİNİZ; NEDEN ERKEKLER İÇİN İKİ, KIZLAR İÇİN BİR AKİKA KURBANI KESİLİR?

BEBEK ODASI MOBİLYASI ÜZERİNDE HAYVAN FİGÜRLERİ/RESİMLERİ BULUNMASI CAİZ Mİ? ACABA BUNLAR MELEKLERİN BEBEK ODASINA GİRMESİNE…

BİR ÇOCUĞU, İKİ YAŞINA KADAR EMZİRMEK ZORUNDA MIYIZ?

Paylaş

Bir yorum yaz